Wielki Czwartek – dzień kapłański i początek Triduum Paschalnego

IMG 1419

To dzień wdzięczności za kapłaństwo – mówi ks. Jakub Misiak wikariusz parafii św. Mikołaja w Bochni. Dziś Wielki Czwartek. Kościół wspomina ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa.

– Lubię wracać do tych chwil kiedy przyjąłem święcenia kapłańskie. Zawsze jak rano wstaję w Wielki Czwartek to jest niesamowita radość, poczucie wdzięczności Panu Bogu za to obdarowanie, że jestem teraz księdzem, że mogę robić to co robię. Jest to również okazja do refleksji nad sobą, nad tym jakim jestem kapłanem, jak ta moja posługa wygląda. W Wielki Czwartek człowiek jeszcze bardziej chce wszystko zrobić dobrze, gorliwie, bo czuje, że jest to wyjątkowy dzień.

W Wielki Czwartek rozpoczyna się Triduum Paschalne. Dla chrześcijan to najważniejszy czas w roku. Zanim jednak wieczorem rozpocznie się Triduum, rano w katedrze na Mszy Krzyżma Świętego zgromadzą się kapłani z całej diecezji.

Biskup Tarnowski – zwyczajem lat poprzednich – zaprasza wszystkich kapłanów w Wielki Czwartek na Mszę Świętą Krzyżma Świętego do katedry. W sposób szczególny zaproszeni są kapłani, którzy w tym roku obchodzą 1, 10, 25 i 50. rocznicę swoich święceń kapłańskich.

W czasie tej Mszy świętej biskup konsekruje krzyżmo i błogosławi oleje. Krzyżmo różni się od pozostałych olejów swoim szerokim zastosowaniem w Kościele. Używane jest przy chrzcie, bierzmowaniu i do święceń kapłańskich. Służy też do namaszczania ołtarza i ścian kościoła.

Msza Krzyżma w katedrze tarnowskiej rozpocznie się o 9.00. Transmisja w Radiu RDN Małopolska i Nowy Sącz.

Tymczasem wieczorem w kościołach sprawowana będzie Msza Wiecze­rzy Pańskiej, podczas której wspomina się ostatnią wieczerzę Jezusa z uczniami. W czasie śpiewania hymnu 'Chwała na wysokości’ bija dzwony, a po jego skończeniu milkną aż do Wigilii Paschal­nej, kiedy zabrzmi znowu ten sam śpiew. Podobnie i organy przestają grać. W czasie tej Mszy następuje umywanie nóg wybranym mężczyznom, które, oznacza postawę służebną i miłość Chrystusa. Na koniec Mszy przenosi się uroczyście Najświętszy Sakrament do ciemnicy. Od tego momentu rozpoczyna się adoracja. Na zakończenie obrzędów Wielkiego Czwartku obnaża się ołtarz. Czynność ta symbolizuje obnażenie z szat Jezusa.

Uroczystości w katedrze rozpoczyna się o 18.00 i również będą transmitowane w Radiu RDN.

Exit mobile version