Jeszcze w tym roku ma powstać rekonstrukcja cyfrowa, która pokazałaby, jak dzieło Jana Styki wyglądałoby w całości.
Pozwoli na to zdjęcie Panoramy Siedmiogrodzkiej, które ma Muzeum Ziemi Tarnowskiej, a także dofinansowanie z Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.
Dyrektor Muzeum Ziemi Tarnowskiej Kazimierz Kurczab podczas konferencji prasowej przy Błoniach w Tarnowie mówił, że właśnie w tym miejscu w przyszłości mogłaby powstać rotunda, w której mieszkańcy i turyści mogliby podziwiać Panoramę Siedmiogrodzką.
– W sąsiedztwie Mauzoleum Generała Bema na Plantach, gdzie mogłaby ta rotunda być zlokalizowana. Oczywiście nie chcemy, aby ten teren został zakłócony, zniszczony, bo jest to piękny teren wypoczynkowy dla tarnowian, są dzisiaj techniki budowlane, które pozwolą na to, żeby większa część obiektu znajdowała się w podziemiach, natomiast na zewnątrz nadal były miejsca spacerowe, miejsca, gdzie mogliby tarnowianie wypoczywać. Poza tym jest to miejsce dobrze skomunikowane, odpowiednio uzbrojone, więc nie będzie wymagać jakichś dodatkowych prac, które by komplikowały coś jeżeli chodzi o funkcjonowanie miasta.
Są plany, by w przyszłości dzieło Jana Styki stało się obrazem trójwymiarowym z różnymi efektami – zapowiada Kazimierz Kurczab.
– Na razie to może być pokazane jako obraz, natomiast to jest wyjściowy materiał do działań na przyszłość, bo wtedy z takim materiałem możemy stworzyć obraz trójwymiarowy, możemy udźwiękowić ten obraz, możemy również w pewnych fragmentach wprowadzić animacje po to, by był to jak najbardziej atrakcyjny obiekt do oglądania przez widzów, ale najważniejsza rzecz, którą chcemy w tej chwili wykonać, to jest przede wszystkim stworzenie w dużej rozdzielczości obrazu kolorowego, bo ta wersja panoramy, którą mamy w całości jest czarno-biała.
Tym projektem w przyszłości chciałby zająć się Henryk Łabędź, który w najbliższych wyborach z listy Prawa i Sprawiedliwości powalczy o stanowisko prezydenta Tarnowa.
Jak tłumaczy, stawianie na kulturę wpisuje się w jego program wyborczy.
– Sam byłem w Panoramie Racławickiej i we Wrocławiu nic innego mnie nie interesowało, jak zwiedzenie tej panoramy, więc dziwię się, że do tej pory nie było takiego pomysłu. Jeżeli mówimy o teatrze, miasto Tarnów jest jedynym stutysięcznym miastem, które ze względu na przerost ambicji sam finansuje teatr, zamiast korzystać tak jak inne miejscowości, czy inne miasta z dobrodziejstw Sejmiku Województwa Małopolskiego.
Na razie Muzeum Ziemi Tarnowskiej udało się zgromadzić 22 fragmenty Panoramy Siedmiogrodzkiej. Znajdują się na Dworcu PKP w Tarnowie.
Przedstawia Bitwę pod Sybinem. Panorama Siedmiogrodzka miała dokładnie takie same wymiary jak Panorama Racławicka, czyli 120 metrów obwodu oraz 15 metrów wysokości. Po namalowaniu jednak Panorama Siedmiogrodzka została pocięta, gdyż strona węgierska nie zapłaciła autorowi pracy należnej kwoty.
Jan Styka pociął swoje dzieło prawdopodobnie na 100 części.
Muzeum Okręgowe w Tarnowie chce odtworzyć Panoramę Siedmiogrodzką