Czy nasze dzieci dostaną się do wymarzonych szkół ponadpodstawowych? – martwią się rodzice tegorocznych ósmoklasistów. Na skrzynkę mailową RDN Małopolska trafia coraz więcej wiadomości z pytaniem, jak będzie wyglądać rzeczywistość w szkołach od września i czy są powody do obaw.
Ten rocznik jest tzw. pustym rocznikiem. Po reformie oświaty dotyczącej sześciolatków z 2014 roku, przez dwa ostatnie lata do szkół wchodziły podwójne roczniki. W tym roku będzie to 1/3 uczniów mniej w porównaniu do minionego roku.
Jak tłumaczy dyrektor Wydziału Edukacji w tarnowskim magistracie Aneta Abram, to wymusiło na szkołach ograniczenie wydziałów i zmniejszenie liczby miejsc naborowych.
– Tych oddziałów w stosunku do wcześniejszego roku owszem jest mniej, natomiast jest to oferta, która została wykrojona na miarę i możliwości szkół, patrząc ile dzieci może być chętnych. Utworzyliśmy 44 oddziały naborowe. Natomiast chcąc wyjść naprzeciw uczniom i tego, żeby ten wybór był jak najbardziej szeroki, na ile jest to możliwe, będą to klasy mniej liczne. Będą to klasy 24-osobowe, co wiąże się dla dyrektora tym, że nie będzie mogła być ta klasa zwieńczona zwiększoną liczebnością. 24 to 24, wiąże się to z podziałami na grupy i całą resztą, natomiast dzięki temu mamy tych oddziałów nie 30, a 44.
Jak dodaje Aneta Abram, z jednej strony są to kwestie organizacyjne, z drugiej – ekonomiczne.
– Zawsze chodzi o ekonomię, każdy etat nauczyciela to są pieniądze, każda utworzona klasa to też jest koszt, natomiast nie wyobrażam sobie, żebyśmy tworzyli klasy nadmuchane, puste dla 5-10 osób, to jest niewykonalne po prostu, więc te klasy tak zostały zaproponowane przez dyrektorów, żeby to było połączenie tego, co oczekują uczniowie, naszych możliwości finansowych i całej ekonomiki, która się z tym wiąże. Natomiast dzięki temu, że dyrektorzy poszli w stronę mniej licznych klas, tych klas po prostu jest więcej.
Każda ze szkół na terenie Tarnowa miała zdecydować, jakie utworzy oddziały dla przyszłych uczniów, a z których będzie musiała zrezygnować.
W zeszłym roku było 1500 dzieci wchodzących do szkół ponadpodstawowych w Tarnowie, w tym roku jest 500 uczniów. W Tarnowie przygotowano 44 wydziały dla ok. 1100 dzieci z Tarnowa i regionu tarnowskiego.