Święto melomanów, miłośników śpiewu operowego i muzyki klasycznej już po raz 57 odbędzie się w Krynicy-Zdroju. Znamy datę tegorocznego Festiwalu Jana Kiepury. Śpiewacy z całego świata tego lata będą dawać tu swój wokalny popis przez osiem dni, od 10 do 17 sierpnia.
Będzie mnóstwo śpiewaków, dużo instytucji artystycznych, filharmonii i teatrów – zapowiada dyrektor festiwalu, prof. dr hab. Tadeusz Pszonka. Szczegółowy program poznamy dopiero na przełomie maja i czerwca. W piątek (22.03) w uzdrowisku uchylono jednak rąbek tajemnicy. W planie są dwie wielkie opery, trzy duże koncerty z udziałem wokalistów zarówno młodych, jak i doświadczonych, a także dwa musicale.
– W tym roku stawiam bardzo na młodych ludzi, tych których chciałbym aby Krynica lansowała jako przyszłych wirtuozów wokalistyki na międzynarodowych i polskich scenach operowych. Wydaje mi się, że inwestycja w młodych artystów jest nie straconą inwestycją. Także mam dla krynickiej publiczności małą niespodziankę. Podczas jednego z koncertów publiczność będzie zaangażowana w to co dzieje się na scenie. Mniemam, że jej decyzja będzie właściwa, dobra i ciesząca wszystkich, a szczególnie tych, którzy będą na scenie występować.
Radna Sejmiku Województwa Małopolskiego Marta Mordarska przypomniała o porozumieniu o współpracy między dwoma samorządami: wojewódzkim i Krynicy-Zdroju. Dzięki niemu Festiwal ma nowych partnerów i fundusze na realizacje tej imprezy kulturalnej.
– Na Festiwal przyjeżdżam od ponad 20 lat. Patrzyłam na jego organizację i to jak zmieniał się przez te wszystkie lata. Myślę, że ten ostatni czas jest znakomitym czasem również z powodu takiego stabilnego zaplecza finansowego. Te wszystkie środki razem dają duże gwarancje na to aby poziom, o którym mówił pan profesor, ale też repertuar był niezwykle ambitny
Sejmik jednomyślna decyzję w tej sprawie podjął w lutym. Dyrektor Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, Tomasz Klimek dodaje też, że udało się otrzymać dotacje z Ministerstwa Kultury.
– Wniosek na dofinansowanie złożyliśmy w listopadzie zeszłego roku. Dwa tygodnie temu okazało się, że otrzymaliśmy jedną z największych dotacji w Polsce, w zasadzie czwartą w kolejności. Instytucji, które złożyły wniosek do Ministerstwa było ponad 900. Myślę więc, że jest to docenienie pracy pana profesora, czyli artystycznego i merytorycznego wymiaru tego wniosku.
W piątek (22.03) odbyła się nie tylko konferencja zapowiadająca sierpniowy festiwal, ale tez pierwsza „inspekcja budynku” powstającego przy ul. Nikifora Krynickiego amfiteatru. Ludzie kultury obserwowali postępy prac i to czy da się wykorzystać nową przestrzeń w ramach Festiwalu.
– Otworzyło mi to oczy, bo zobaczyłem wreszcie nową przestrzeń publiczną w Krynicy-Zdroju, w której będzie można organizować imprezy festiwalowe. To bardzo interesujący budynek pod względem estetycznym. Przypomina starożytne budowle teatralne szczególnie, te które widziałem w Turcji. Betonowe wykończenie przypomina trawertyn, a dużo drewna nadaje charakter ekologiczny, ale też akustyczny
– mówi dyrektor artystyczny Festiwalu, prof. dr hab. Tadeusz Pszonka.
Prawdopodobnie w amfiteatrze będzie odbywać się w tym roku część koncertów orkiestr kameralnych. Co do występu śpiewaków, sprawa zostanie przesądzona dopiero, gdy obiekt zostanie oddany w całości.