W szpitalu św. Łukasza w Tarnowie ruszył program badań w kierunku wykrywania raka płuca. To jeden z najczęstszych i najgorzej rokujących nowotworów złośliwych. Każdego roku w Polsce diagnozuje się ponad 22 tys. nowych zachorowań. Częściej występuje u mężczyzn, chociaż wraz z rosnącą liczbą uzależnionych od nikotyny kobiet, zwłaszcza młodych, wzrasta też wśród nich zachorowalność na ten typ nowotworu.
Lekarz onkolog Maria Srebro zwraca uwagę, że palenie papierosów jest główną przyczyną raka płuc.
– 80 procent raków płuca jest związanych z paleniem tytoniu i zarabiamy na tego raka z każdym wypalonym papierosem. To się później przekłada na tzw. 'paczkolata’. Profilaktyką raka płuca to jest nie palić papierosów, a jak już palimy to róbmy sobie przynajmniej raz w roku zdjęcie RTG, nawet jak nam się nic nie dzieje. To nie jest prawdą, że nie da się rzucić papierosów. Proszę mi wierzyć, że da się rzucić w ciągu jednego dnia jak przychodzi wynik histopatologiczny. Jak chory widzi na co zapracował, to zapewniam państwa, że się da rzucić w ciągu 10 minut. No to zróbmy to zanim ten wynik przyjdzie.
Objawy raka płuc w przypadku wczesnego stadium zaawansowania choroby są z reguły niespecyficzne, dlatego nowotwór płuca diagnozowany jest najczęściej przypadkowo podczas wykonywania badania rentgenowskiego bądź tomografii komputerowej z zupełnie innych wskazań – mówi lekarz onkolog Maria Srebro i zwraca uwagę na symptomy, które powinny niepokoić.
– Palacz zazwyczaj kaszle po jakimś czasie, więc jeżeli takiemu palaczowi zmienił się charakter kaszlu, kaszle bardziej sucho, bardziej mokro, pojawił się jakiś świst to powinien zostać zdiagnozowany, nawracający stan zapalny po tej samej stronie klatki piersiowej, w późniejszych etapach to jest już duszność, stridor krtaniowy, krwioplusie, które też niestety jest późnym objawem. Wczesnych objawów nie ma.
Tymczasem wykrycie guza na wczesnym etapie zaawansowania daje nadzieję na wykonanie możliwie oszczędzającego zabiegu chirurgicznego i usunięcie raka płuca zanim choroba rozprzestrzeni się na inne narządy.
Oprócz profilaktyki raka płuca, czyli zrezygnowania z palenia papierosów – kluczowe znaczenie odgrywa szybka diagnostyka i możliwe wczesne wykrycie choroby.
Program polega na wykonywaniu bezpłatnych badań tomografii komputerowej w populacji osób wysokiego ryzyka zachorowania na raka płuca. Do badań kierowane będą osoby kwalifikowane przez lekarzy ośrodka przesiewowego lub lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.
Z badań skorzystać mogą:
1) osoby w wieku 55–74 lata, które:
• mają konsumpcję tytoniu większą lub równą 20 paczkolatom i są aktywnymi palaczami,
• mają konsumpcję tytoniu większą lub równą 20 paczkolatom i rzuciły palenie na nie więcej niż 15 lat (dot. ostatniego okresu abstynencji).
2) osoby w wieku 50–74 lata, które:
• mają konsumpcję tytoniu większą lub równą 20 paczkolatom i są aktywnymi palaczami,
• mają konsumpcję tytoniu większą lub równą 20 paczkolatom i rzuciły palenie na nie więcej niż 15 lat (dot. ostatniego okresu abstynencji),
i
• u których stwierdzono jeden z czynników ryzyka:
– z uwagi na wykonywany zawód były narażone na działanie krzemionki, berylu, niklu, chromu, kadmu, azbestu, związków arsenu, spalin silników diesla, dymu ze spalania węgla kamiennego, sadzy,
– ekspozycja na radon,
– chorowały na raka płuca, chłoniaka, raka głowy i szyi lub raki zależne od palenia tytoniu, np. raka pęcherza moczowego,
– osoby z bliskiej rodziny (krewni pierwszego stopnia) miały raka płuca,
– chorują na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) lub samoistne włóknienie płuc (IPF).
Rejestracja pod numerem telefonu: 14 63 15 854