Opiekunowie osób chorych zdobyli tu cenną wiedzę, którą zastosują w praktyce. Po raz trzeci w Nowym Sączu zorganizowany został Sądecki Dzień Mózgu. Uczestnicy dowiedzieli się między innymi jak ćwiczenia mogą pozytywnie wpłynąć na osobę z demencją.
Jak podkreślali organizatorzy i uczestnicy, informacje były przekazywane w atrakcyjny sposób. – Również po to, by zainspirować opiekunów – mówi jedna z prelegentek, fizjoterapeutka Joanna Tokarska, prowadząca projekt Fizjopozytywni.
– Trzeba o tym mówić, zachęcać, powtarzać. Prezentowaliśmy te aktywności, również na filmach i zdjęciach, by pokazać, że da się to zrobić nawet z osobami, nad którymi opieka jest bardzo trudna. Były praktyczne ćwiczenia, można było poczuć to na sobie, doświadczyć.
Takie wskazówki mogą się przydać nie tylko opiekunom chorych osób.
– Nie trzeba wielu i bardzo intensywnych ćwiczeń, żeby już czerpać korzyści pod kątem sprawności mózgu. Wystarczy spacerować i niekoniecznie muszą to być ciężkie treningi, ale i one mają swoją wartość. Warto zwiększać poziom aktywności
– dodała Joanna Tokarska.
Druga z prelegentek, fizjoterapeutka Marta Grzegorczyk mówiła nam między innymi o tym, że bardzo dużo zależy od samego opiekuna.
– Trzeba zmotywować pacjenta. Jak to zrobić? Po prostu otworzyć się przed nim. Można aktywizować przez czynności dnia codziennego. Może to być spacer lub prośba np. o podanie ręcznika, umycie stołu czy obranie ziemniaka. To już będzie aktywizacja, a trzeba zacząć od małych rzeczy i na nich budować fundamenty
– zaznaczyła.
Ważne jest też, to, że opiekun osoby chorej musi najpierw zadbać o siebie, by potem skutecznie nieść pomoc.
Uczestnicy dowiedzieli się też między innymi jak ćwiczyć na siedząco podczas przerwy w pracy czy jak układać pacjenta w łóżku, by to miało pozytywny wpływ na leczenie.
Jak podkreślali, że zdobyli tu bardzo dużo cennych informacji.
– Będziemy korzystać z rad, które nam tu podano. Wszystko było bardzo ciekawe i teraz wiemy, jak się kimś opiekować. Mówiono o prostych ćwiczeniach i zabiegach, które każdy może wykonać sam. Ogromne źródło wiedzy, zwłaszcza dla rodzin chorych. Takie spotkania są bardzo potrzebne, bo potrzebujących będzie coraz więcej
– mówiły osoby, które pojawiły się na Sądeckim Dniu Mózgu.
– Spotkanie pomoże mi opiekować się mężem z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, czy lepiej zrozumieć, co czuje moja siostra po udarze, mogę jej coś doradzić
– dodała jedna z uczestniczek.
Na wydarzenie zapisało się ponad 90 osób, które wzięły udział w konferencji, ale też w warsztatach z pierwszej pomocy i skorzystały z analizy składu ciała.
Radio RDN Nowy Sącz było patronem medialnym Sądeckiego Dnia Mózgu, który zorganizowała Fundacja „Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera” wraz z Akademią Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.
Zdjęcia: Janusz Bobrek, Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.