Dzisiaj (14 marca) przypada 230. rocznica urodzin generała Józefa Bema. Jako wojskowy wsławił się przede wszystkim w czasie powstania listopadowego, a także węgierskiej Wiosny Ludów. Bohater narodowy Polski, Węgier i Turcji urodził się w Tarnowie, w domu na przedmieściu zwanym Burkiem.
Jak mówi proboszcz parafii katedralnej w Tarnowie ks. Adam Nita, w księdze ochrzczonych dzielnicy Zamieście-Burek jest ślad tego wydarzenia.
– Pod datą 14 marca 1974 roku zapisany jest fakt chrztu generała Bema. Jest wielką postacią, wielkim tarnowianinem i na pewno jest to dla nas duma jako mieszkańców. Przeszedł na muzułmanizm, pewnie trzeba to rozpatrywać w kontekstach historycznych na ile to było z przekonania, a na ile z racji tej funkcji jaką na Węgrzech pełnił. Ja tylko potwierdzam, że Józef Bem został ochrzczony w katedrze.
Przy ul. Bema w Tarnowie, zlokalizowanej naprzeciwko placu targowego Burek, znajduje się kamienica, w której 14 marca 1794 roku urodził się Józef Bem. Miejsce trudno przeoczyć, gdyż na ścianie budynku umieszczono tablicę pamiątkową.
Zapytaliśmy tarnowian i turystów o to co wiedzą o tej postaci.
– Był jednym z ważniejszych postaci z tego miasta. Tutaj się urodził, a później stał się ważnym człowiekiem nie tylko dla Polski, ale również dla naszych bratanków Węgrów. – Nigdy nie byłem w Tarnowie, jestem pierwszy raz ale wiem, że tu się urodził Józef Bem. – O każdym wartościowym człowieku powinno się pamiętać. – Generał Bem urodził się w Tarnowie w okolicach Burku. – Jest ważną postacią nie tylko dla całego Tarnowa, ale też dla całej Polski. Ma też znaczenie dla Węgier. – Tarnów docenił tę postać i myślę, że warto poświęcić tej osobie wiele działań związanych z promocją Tarnowa.
W zbiorach tarnowskiego Muzeum Ziemi Tarnowskiej znajdują się pamiątki związane z życiem i wojskową działalnością gen. Bema w Polsce w czasie powstania listopadowego, na emigracji we Francji, na Węgrzech podczas Wiosny Ludów i na emigracji w Turcji.
Generał Józef Bem w swym bogatym życiorysie był twórcą pierwszych oddziałów wojsk rakietowych w Wojsku Polskim, dowódca artylerii Wojska Polskiego w czasie powstania listopadowego, działaczem politycznym Wielkiej Emigracji, założycielem dwóch emigracyjnych organizacji Towarzystwa Historyczno-Literackiego oraz Towarzystwa Politechnicznego Polskiego w Paryżu, uczestnikiem Wiosny Ludów, nieformalnym dowódcą trzeciej rewolucji wiedeńskiej, oraz naczelnym wodzem powstania węgierskiego 1848–1849, po którego upadku, by móc wstąpić do armii tureckiej dokonał konwersji na islam. Zmarł w Aleppo (obecnie Syria) 10 grudnia 1850 roku. Jego prochy w 1929 r. przewieziono do Polski, do rodzinnego Tarnowa i złożono w mauzoleum w Parku Strzeleckim.