Regularne podejmowanie wysiłku fizycznego wpływa na obniżenie ryzyka rozwoju wielu chorób – mówił na antenie RDN Małopolska fizjoterapeuta Arkadiusz Kabat.
W audycji Bez Skierowania przekonywał, że od tego jaki styl życia prowadzą seniorzy zależy to jak długo zachowają sprawność fizyczną i umysłową oraz dobre samopoczucie.
– Regularne podejmowanie wysiłku fizycznego wpływa na obniżenie ryzyka rozwoju wielu chorób, w tym: udaru, nadciśnienia tętniczego, chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, osteoporozy, nadwagi i otyłości, raka piersi i jelita grubego, zaparć, depresji, chorób otępiennych.
Osoby po 65. roku życia powinny ćwiczyć co najmniej 3 razy w tygodniu przez około 45 minut.
Fizjoterapeuta zachęcał do spacerów na świeżym powietrzu, korzystania z basenu czy prostych ćwiczeń w domu, które nie wymagają profesjonalnych urządzeń.
– Możemy wykorzystać do tego np. kij od miotły. Możemy unosić ten kij przodem w górę, opuszczać na kark. To także ćwiczenia z taśmą rehabilitacyjną, którą możemy też trochę oporować, czyli wzmacniać nasze mięśnie, rozciągając ją przed sobą, po skosie, we wszystkich możliwych kierunkach, które przyjdą nam na myśl, a które nie powodują dolegliwości bólowych. To także ćwiczenia w pozycji leżącej – unoszenie bioder do góry, przyciąganie kolan do klatki piersiowej. To są proste ćwiczenia rozciągające, pozwalające zachować pełny zakres ruchomości, i w kończynach dolnych, i w kręgosłupie, czyli pozwalające później na funkcjonowanie w życiu codziennym, bez ograniczeń.
Fizjoterapeuta zwracał także uwagę na trening pamięci i ćwiczenia mózgu, którym sprzyja np. rozwiązywanie krzyżówek, malowanie czy pisanie, które poprawia sprawność manualną. Ponadto wskazał na czynniki, które mogą być przyczyną niebezpiecznych upadków w starszym wieku. To m.in. dywany, brak poręczy, nieodpowiednie oświetlenie, źle dobrane obuwie czy śliskie i nierówne powierzchnie.
Powtórki wtorkowej audycji będzie można posłuchać w czwartek o 22
Wszystkie audycje Bez Skierowania znajdziesz TUTAJ