Politycy muszą być uczciwymi wyznawcami Chrystusa we wszystkich dziedzinach życia – mówił ks. prof. Tadeusz Borutka podczas Dnia Skupienia dla samorządowców i parlamentarzystów z diecezji tarnowskiej. Spotkanie odbyło się w kościele Miłosierdzia Bożego w Dębicy.
Była to okazja do chwili refleksji i zatrzymania się w przedwyborczym biegu. Starostowie, burmistrzowie, wójtowie, radni i posłowie mieli możliwość skorzystania ze spowiedzi, wzięli udział w Drodze Krzyżowej oraz we Mszy św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.
Ks. prof. Tadeusz Borutka, który wygłosił konferencję 'Moralna odpowiedzialność sprawujących władzę’ zaapelował do samorządowców o to, aby zatroszczyli się o swoje sumienie, kształtowali je, słuchali i postępowali według niego, czyli zgodnie z wyznawanymi wartościami.
– Zbawienie realizuje się nie tylko w kościele poprzez udział we Mszy świętej czy w nabożeństwach, ale realizuje się w życiu codziennym. Polityk i każdy z nas, jako człowiek wierzący, musi być uczciwym wyznawcą Chrystusa. We wszystkich dziedzinach swojego życia, niezależnie od tego, gdzie jest. Chodzi o prawość postępowania, a to gwarantuje nam dobrze ukształtowane sumienie. Chodzi też o to, aby powiedzieć także politykom – jeśli twoje sumienie jest prawe, to postępuj zgodnie z tym co ono mówi, ale jeżeli to sumienie nie jest dobrze ukształtowane, to pracuj nad sobą.
O troskę o czyste, dobrze uformowane sumienie, a także o przekazywanie zwłaszcza młodemu pokoleniu prawdy historycznej apelował do samorządowców i parlamentarzystów biskup tarnowski Andrzej Jeż.
W homilii powiedział, że w przyszłości bardzo wiele będzie zależeć od przekazu prawdy historycznej i tradycji w środowiskach rodzinnych i w naszych małych ojczyznach.
– Od nas będzie bardzo dużo zależeć, czy następne pokolenia będą zanurzone w jakiejś amnezji, bezwolne i bez tożsamości oraz świadomości podstawy, na której powstało ich życie i przeszłość. Trzeba na nowo odkryć konieczność przekazu w naszych środowiskach rodzinnych. Bardzo ważna jest sprawa małych ojczyzn, którym służycie. Ten przekaz powinien dokonywać się naszych środowiskach.
Biskup tarnowski nawiązał także do ataków na dobre imię św. Jana Pawła II. Jak podkreślił nie chodzi tu tylko o samego Jana Pawła II, chodzi ostatecznie o zniszczenie naszej tożsamości, naszego dziedzictwa i przyszłości narodu.
Zwrócił uwagę, że prawda historyczna o Polsce i Polakach jest celowo zakłamywana.
– Zmasowane deprecjonowanie osoby św. Jana Pawła II to element kulturowej i medialnej walki o wpływ na umysły ludzkie, zwłaszcza młodego pokolenia, Chodzi o to, aby w oczach ludzi papież Polak stał się kimś na kogo nie warto zwracać uwagi. Chodzi o zniszczenie jednego z najważniejszych autorytetów jaki mamy. Cel jest taki, abyśmy z ludzi obdarowanych jego obecnością w naszej historii, stali się tymi, którzy się wstydzą, że kiedykolwiek on się w niej pojawił.
Nabożeństwo Drogi Krzyżowej poprowadził diecezjalny duszpasterz samorządowców i parlamentarzystów ks. dr hab. Jan Bartoszek. Jak mówi, taki dzień skupienia organizowany jest z troski o duchową formację osób, które sprawują ważne funkcje.
– Niewątpliwie celem takiego dnia skupienia jest troska o tę wewnętrzną, duchową formację tych, którym powierzamy nasze sprawy społeczne. Dlatego tak ważny jest ten moment zatrzymania się i refleksji, skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, ale też wysłuchania prelekcji, która może się w codziennym funkcjonowaniu na różnych urzędach w naszych samorządach.
Samorządowcy doceniają, że zorganizowano taki dzień.
Starosta dębicki Piotr Chęciek podkreśla, że podczas kampanii przed wyborami samorządowymi można spokojnie, w ciszy zastanowić nad tym co jest ważne w życiu.
-To czas na refleksję, żeby zastanowić się nad życiem, pomodlić i żeby wybaczyć swoim oponentom różne trudne, dziwne i nieprawdziwe komentarze w trakcie kampanii wyborczej. Przede wszystkim to czas, żeby pomyśleć czego się wymaga i oczekuje przede wszystkim od siebie w tej kampanii wyborczej. Możemy się zastanowić co my mówimy, żeby to był zawsze słowa prawdy, a obietnice do zrealizowania.
Radny miasta Tarnowa Stanisław Klimek dodaje, że chwila skupienia pomaga zastanowić się i odpowiedzieć na bardzo ważne pytania: dokąd zmierzamy i czy ważne są tylko sprawy materialne.
– Dla mnie jest to bardzo ważny dzień, w którym wszystko trzeba zostawić, nawet kampanię wyborczą i pomyśleć nad tym co dalej, bo jak mówiły nasze babcie: 'Bez Boga ani do proga’. Dokąd zmierzamy? Czy skupiamy się tylko na sprawach materialnych? Dla mnie na pierwszym miejscu są sprawy duchowe, później materialne. Najpierw zaczynamy od Pana Boga, a wtedy wszystko w życiu ma sens.
Poseł PiS Józefa Szczurek-Żelazko mówi, że to dobra okazja, aby też złapać chwilę oddechu od spraw, które się dzieją w parlamencie.
– W okresie Wielkiego Postu i nadchodzących Świąt Wielkanocnych jest to niezwykle ważne, abyśmy stanęli w miejscu i zastanowili się czy ścieżka, którą podążamy jest właściwa. To pozwala się zatrzymać też w tej zawierusze, którą mamy teraz dookoła, gdzie nasze wartości często są deptane. Udział w takich rekolekcjach pozwala nam uporządkować nasze wnętrze.
Tegoroczny dzień skupienia dla samorządowców i parlamentarzystów został zorganizowany przez powiat dębicki i miasto Dębica wraz z parafią Miłosierdzia Bożego w Dębicy.
Radio RDN Małopolska transmitowało to wydarzenia na swojej antenie.