Maciej Gładysz na podium cyklu Formuły 4!

Projekt bez nazwy 4 1

Ogromny sukces Macieja Gładysza w Formule 4! Pochodzący z Tarnowa 15-latek zwyciężył w klasyfikacji debiutantów w Formula Winter Series, a także zapewnił sobie trzecie miejsce w ‘generalce’ całego cyklu.

Rywalizacja na torze w Barcelonie, znanym z wyścigów Formuły 1, była ostatnim aktem tegorocznych zmagań w cyklu Formula Winter Series. Polak jeżdżący dla teamu MP Morotsports, by osiągnąć sukces, musiał utrzymać swoją dobrą dyspozycję z poprzednich trzech rund, rozgrywanych w Jerez, Walencji i Alcaniz.

Weekend wyścigowy, składający się z trzech startów nie zaczął się zbyt dobrze dla wszystkich zawodników w stawce, ponieważ w sobotę (9.03) zawody zostały odwołane z powodu deszczu i trudnych warunków na torze. Za to rywalizacja dzień później (10.03) była już zacięta.

Maciej Gładysz już swoim w pierwszym niedzielnym starcie zapewnił sobie triumf w klasyfikacji debiutantów, kończąc wyścig na 4. pozycji (do wyścigu startował z 6. pola). Tym samym potwierdził, że wśród kierowców, jadących w tym cyklu po raz pierwszy w karierze nie miał sobie równych.

W drugim niedzielnym wyścigu nie było już tak dobrze, bo startował do niego z dopiero z 26. miejsca. Jednak podczas walki na torze potrafił się ostatecznie przebić na 11. lokatę, która finalnie dała mu trzecie miejsce w klasyfikacji całego cyklu Formula Winter Series.

Jak sam podsumował swój występ na torze Catalunya w Barcelonie?

– Były to bardzo dziwne zawody. W sobotę była ‘czasówka’ i wyścig, które niestety zostały odwołane przez pogodę, gdzie było dużo deszczu. W pierwszym wyścigu w niedzielę zająłem 4. miejsce jadąc z 6. pozycji. Miałem bardzo dobre tempo. Do kolejnego wyścigu startowałem z 26. pozycji, ale dojechałem jedenasty. Byłem bardzo szybki, wyprzedzałem na każdym ‘kółku’. Niestety pojawiło się dużo safety car’ów (samochodów bezpieczeństwa – przyp. red.), które uniemożliwiły mi więcej wyprzedzeń. Natomiast myślę, że jedenaste miejsce nie jest złe. Najważniejsze jest jednak to, że wygrałem klasyfikację debiutantów i zająłem trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.

Formula Winter Series była swego rodzaju prologiem przed mistrzostwami Hiszpanii Formuły 4, które rozpoczną się w maju.