Ma jedenaście cyfr i jest wyjątkowy, bo każdy z nas ma jeden taki wyłącznie dla siebie. Mowa o popularnym numerze PESEL, który pozwala na naszą szybką identyfikację, wystarcza też żeby wziąć np. szybką pożyczkę. Niestety tę możliwość często wykorzystują oszuści, którzy wykradają ten numer i obciążają nas długami. Jednak od niedawna w Polsce jest sposób, aby uchronić się przed tym.
Numer PESEL można zastrzec, czyli całkowicie go zamrozić, co uniemożliwi wykorzystanie danych osobowych z nim zawartych.
W audycji Prawo i Ja, Marta Malec-Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego mówiła, że to za sprawą zmiany w przepisach, która ma uchronić przed różnymi oszustwami.
– Te przepisy mają zapobiegać m.in. wyłudzaniu kredytów przy użyciu wykradzionych danych oraz takim oszustwom jak ‘na wnuczka’ czy ‘na policjanta’. Każdy obywatel Polski może bezpłatnie zastrzec swój numer ewidencyjny. Od 1 czerwca 2024 roku banki, firmy pożyczkowe, operatorzy komunikacyjni, notariusze czy sądy będą musieli sprawdzać czy dany numer PESEL jest zastrzeżony. Jest to narzędzie, które ma zapobiegać wyłudzeniom i kradzieżom tożsamości.
Zastrzec swój numer PESEL można na trzy sposoby: poprzez aplikację mObywatel, w serwisie gov.pl lub w miejscowym urzędzie gminy.
Po zastrzeżeniu numeru PESEL nadal można z niego korzystać na przykład gdy załatwiając sprawy urzędowe, idąc do lekarza, kupując leki czy bilety lotnicze. Natomiast ten numer nie będzie mógł być wykorzystany np. do podpisania umowy: pożyczki, otwarcia konta w banku, leasingu, wydania duplikatu karty SIM czy sprzedaży i kupna nieruchomości.
Jednak ekspert audycji Prawo i Ja tłumaczy, że przy zastrzeżonym numerze PESEL również i my sami nie będziemy mogli wziąć np. kredytu. Wówczas trzeba będzie to cofnąć.
– Jeżeli będziemy np. chcieli wypłacić pieniądze w banku i kwota będzie przekraczać trzy minimalne wynagrodzenia i nie cofniemy zastrzeżenia PESELU przed tą wizytą, to bank nie wypłaci nam od razu tych pieniędzy. Wówczas nawet jeśli przy okienku cofniemy to zastrzeżenie PESEL-u, to i tak będziemy musieli poczekać dwanaście godzin na możliwość wypłaty tych środków.
Audycji Prawo i Ja można słuchać w każdy czwartek i piątek o godzinie 11:10 na antenie Radia RDN Małopolska. Wyemitowane odcinki są dostępne TUTAJ