W diecezji tarnowskiej 66,9 procent wiernych chodzi na niedzielna Msze sw., a 25,3 procent przyjmuje Komunie sw. – takie sa najnowsze dane. Wskazniki praktyk religijnych opracowal Wydzial Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie na podstawie liczenia wiernych w Kosciolach, które odbylo sie w niedziele, 16 pazdziernika.
W przypadku frekwencji nastapil spadek liczby wiernych o 3,4 procent, a wskaznik przyjmowania Komunii sw. jest wyzszy o szesc dziesiatych procent. Nadal najwiecej osób uczestniczy w niedzielnej Mszy sw. w dekanacie Ujanowice – 87,7 procent. Jest to juz od wielu lat najlepszy wynik w diecezji tarnowskiej. Wysokie wskazniki sa takze w dekanacie Ropa – 84,3 proc. i dekanacie Limanowa – 80,8 proc.
– Rózne moga byc przyczyny spadku liczby wiernych w Kosciolach, ale nie ma oslabienia religijnosci – ocenia ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Wydzialu Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej.
Patrzac na dane z minionych lat tez odnotowano wzrosty i spadki frekwencji. Tak bylo w latach 1995 – 1999. Wówczas równiez wskazniki byly na poziomie ok. 67 – 68 procent, a pózniej nastapil wzrost. – Ostatni spadek frekwencji na Mszach sw. o ok. 3 proc. nie jest czyms bardzo niepokojacym, ale dla nas duszpasterzy powinna byc to okazja do postawienia pytan, dlaczego mniej ludzi bylo w Kosciele. Dyskusja m.in. nad formami duszpasterstwa, uczestnictwem wiernych w zyciu Kosciola jest potrzebna i odbedzie sie podczas rozpoczynajacego sie Synodu Diecezji Tarnowskiej. Wplyw na ostatnie liczenie wiernych mogla miec m.in. pogoda, która w tym dniu nie byla najlepsza. To nie jest usprawiedliwienie, tylko ewentualnie mozliwosc szukania odpowiedzi, dlaczego odnotowalismy spadek – dodaje ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Wydzialu Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej.
Starsi zazwyczaj chodza do Kosciola, mlodzi niekoniecznie. – Nie czuje potrzeby, by chodzic do Kosciola. – Ja chodze, ale nie w kazda niedziele – to zalezy, czy mam taka potrzebe – mówia niektórzy.
Obok ludzi mlodych, którzy nie chodza na niedzielna Msze sw., jest coraz wiecej tych bardzo zaangazowanych w zycie Kosciola. Anna Szczepanek nalezy do kilku grup duszpasterskich. Zna tez ludzi, którzy sa daleko od Boga. – Czesto dochodzi do rozmów miedzy nami, sa to czesto osoby pogubione, które maja w glowie,w sercu zly obraz Kosciola, czesto tez poranione, byc moze tez w Kosciele. Pytaja o to, dlaczego ja jestem w tym Kosciele. Co ja w nim widze, dlaczego moje lata mlodosci poswiecam wlasnie na to. Czuje, ze to jest moja wspólnota, to jest moje miejsce, czuje te relacje z Bogiem – mówi.
Ks. Artur Wazny dyrektor Wydzialu ds. Nowej Ewangelizacji uwaza, ze przede wszystkim chodzi o to, zeby wierzyc naprawde. – Zeby nie wierzyc tylko zewnetrznie, tradycyjnie, kulturowo, bo porzadnym czlowiekiem mozna byc bez wiary, natomiast wiara przemienia naprawde zycie. Wiara rodzi sie ze sluchania slowa, przyjmowania Bozych obietnic za prawde. Jesli za tym idziemy, jesli Slowo Boze realizujemy, to za tym musza przyjsc swiadectwa i znaki. To bylo za czasów Jezusa i to jest teraz widoczne. Mysle, ze jest przebudzenie, mimo ze te statystyki sa jakie sa. Mnóstwo ludzi zaczyna zyc taka pelnia wiary i to ludzi swieckich – mysle, ze to jest piekne – dodaje.
Najwiecej wiernych przyjmuje Komunie sw. w dekanacie Ujanowice – 41,7 proc., a takze w dekanacie Stary Sacz – 32, 6 proc. i dekanacie Krynica – 32,5 proc. Wyzsza frekwencja jest w dekanatach wiejskich, niz w miastach.
W tarnowskich parafiach frekwencja na Mszach sw. wynosi ok. 55 do 60 proc., a w sadeckich od 60 do 70 proc.
Najnizsze wskazniki sa w dekanatach mieleckich i wynosza od 52 do 58 proc.
Posluchaj ks. Zbigniewa Pietruszki:
Posluchaj ks. Artura Waznego:
Posluchaj mlodych:
Posluchaj Anny Szczepanek:
Ewa Biedron, Marta Tarnowska