– Wiele nas łączy i na tym wspólnym fundamencie możemy dalej budować przyszłość – tak o relacjach państwo – Kościół mówił w Tarnowie dziekan Wydziału Nauk Historycznych UKSW w Warszawie ks. prof. Waldemar Graczyk. Był on gościem uroczystości patronalnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie.
Ks. Graczyk podkreślił, że dziś trzeba przypominać o wspólnym dziedzictwie współpracy państwa i Kościoła.
– Bardzo dużo nas łączy, a może o tym zapominamy, zwłaszcza teraz. Przez wieki dużo wspólnych projektów miało miejsce. Dzięki ludziom Kościoła mamy wiele znakomitych zabytków, ponieważ byli oni inspiratorami sprowadzenia artystów do Polski. Ważnym polem współpracy jest nauka. Od XIII wieku, kiedy powstawały pierwsze szkoły na ziemiach polskich do końca XVIII w. czyli do końca Rzeczpospolitej, odpowiedzialność za edukację spoczywała na Kościele. Ponadto instytucja Kościoła była czynnikiem wzmacniającym instytucję państwa.
Tarnowskie seminarium przeżywało 7 marca uroczystość patronalną ku czci św. Tomasza z Akwinu.
Rektor ks. Jacek Soprych podkreśla, że odpust to ważny dzień we wspólnocie seminaryjnej.
– W tym roku jest to wyjątkowy czas, ponieważ przypada 750. rocznica śmierci św. Tomasza z Akwinu. Wchodzimy zarazem w 800. rocznicę jego narodzin. To jest czas kiedy odkrywamy na nowo we wspólnocie tę piękną postać, doktora Kościoła. Klerycy na nowo przypominają sobie życie i przesłanie św. Tomasza, a jego dzieła są omawiane podczas zajęć i wykładów z filozofii.
Mszy świętej przewodniczył ks. dr Piotr Pasek, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie.
Podczas akademii był wykład i spektakl w wykonaniu alumnów.