25 szkół, 220 uczestników z rożnych zakątków Polski bierze udział w Małopolskim Turnieju – Warsztatach – Chrześcijańskich Gier Planszowych. W Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Tarnowie uczestnicy rywalizują w czterech grach: Polanie, początki Państwa Polskiego 966 -1000. Mojżesz i Ziemia Obiecana, Wehikuł czasu Starego i Nowego Testamentu, Tajemnice Różańca Świętego.
Uczestnicy turnieju podkreślają, że gry planszowe to dobra forma przyswajania wiedzy.
– Przez gry też można rozwijać dobrze swoją wiarę. To nie musi być czytane Pismo święte, bo możemy dzielić się swoją wiarą z innymi osobami poprzez gry planszowe. Można je zachęcić i można pokazać, że wiara jest ciekawa. – Taka gra może nas łączyć, można poznać kogoś nowego, ale też można się pobawić i pielęgnować wiedzę na temat chrześcijaństwa. – Wiara jest w naszym życiu bardzo potrzebna i trzeba ją zgłębiać. Dobrze, że powstają takie turnieje. – Jest to też dobra forma pracy z młodzieżą. Młodzież może też swoje zdanie wyrazić na temat Boga i też można w rożny sposób o Bogu powiedzieć. – Wierzę w Boga, jestem bardzo wierzącą osobą i w taki sposób mogę się zbliżyć bardziej. – To jest właśnie taki dobry sposób dla młodzieży, bo nie che nam się uczyć takich regułek, to jest takie stereotypowe, a poprzez grę łatwiej nam będzie przyswajać tę wiedzę. Też zbliżamy się do Boga. My jesteśmy w ośrodku katolickim i też nam się to przyda. – Jestem osobą wierzącą i chce praktykować moją wiarę. To pomoże udoskonalić moją pracę w swojej wspólnocie. Jestem animatorką i te zajęcia mogą zawsze wyglądać ciekawiej.
Jak mówi bp Stanisław Salaterski, udział w turnieju pomaga ugruntować zdobytą wiedzę.
– Treści przekazywane na katechezie są ciekawe i pożyteczne. Wiadomości, które pomagają rozumieć dzisiejszy świat zbudowany na cywilizacji chrześcijańskiej, że dają argumenty do konfrontowania się z rozmaitymi przekłamaniami, które płyną z dzisiejszego świata dotyczącymi i historii Polski, rozumienia wiary i rozumienia kościoła. Przejście przez taki turniej daje możliwość zastosowania w praktyce nabytej wiedzy. Tutaj, a później w życiu, w argumentach, dyskusjach bo myślę, że to jest taka droga, żeby nauczyć młodych obrony swoich wartości, swojej wiedzy i prawdy.
Jak mówi pomysłodawca, koordynator Chrześcijańskich Gier Planszowych Tomasz Bastkowski, turniej i warsztaty promują dobre wartości, bo nie zawsze tak jest w przypadku gier.
– Mojżesz i Ziemia obiecana to jest odyseja Izraelitów oparta na pięcioksięgu Mojżesza. Przeprowadzamy dwanaście pokoleń Izraela przez całe czterdzieści lat od wyjścia z Egiptu przez tułaczkę po pustyni aż do Ziemi Obiecanej. Gramy w Tajemnice Różańca, gramy też w grę Polanie Początki Państwa Polskiego 966 -1000. Głównym motywem jest to, że państwo polskie rozpoczęło się od chrześcijaństwa, od chrztu Mieszka i nieodłącznie było związane z osobą świętego Wojciecha, ze zjazdem gnieźnieńskim 1000 roku.
Jak dodaje dyrektor Wydziału Katechetycznego ks. dr Andrzej Jasnos, gry planszowe mogą być jedną z wielu nowoczesnych metod edukacyjnych.
– Cieszy ta odezwa młodych ludzi którzy zechcieli przybyć, co więcej niektórzy katecheci byli zmotywowani przez młode osoby aby się tutaj znaleźć. Myślę, że ten duch rywalizacji, ale przede wszystkim tworzenia wspólnoty i przekazywania wartości jest dzisiaj bardzo ważny. Nauczyciele lekcji religii podlegają doszkoleniu i włączenie się Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i zaprezentowanie tych nowoczesnych metod przekazu religijnego przez gry to się wpisuje w to co robią na co dzień. Szukając nowych metod zainteresowania treściami, które są przekazywane na lekcji religii.
Jak zaznacza wicedyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ewa Sojat, gry planszowe wracają do łask i promują wartości, które są zapominane.
– Jest to niewątpliwie promowanie wartości chrześcijańskich poprzez gry, zabawy i interakcje z drugim człowiekiem. Myślę, że to jest bardzo budujące dla młodego człowieka, ale dla nas dorosłych jest to również ciekawa forma spędzania wolnego czasu. Te gry planszowe kiedyś straciły swą aktualność, a dzisiaj jakby odnowa, na nowo są odkrywane i wyciągamy je z półek, szaf, naszych domów.
Dwie zwycięskie drużyny zakwalifikują się do udziału w ogólnopolskim finale turnieju chrześcijańskich gier planszowych w Konstancinie Jeziornej, który odbędzie się w czerwcu.
RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz patronują temu wydarzeniu.