Nie możemy dopuścić do sytuacji, by młodzież nie miała wiedzy historycznej – powiedział na antenie RDN Małopolska były wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, komentując zapowiadane skrócenie podstawy programowej w polskich szkołach.
Jak wskazywał gość rozmowy Słowo za Słowo, który kandyduje z list PiS do sejmiku województwa małopolskiego, takie działania ministerstwa edukacji mogą mieć w przyszłości bardzo złe skutki. Jednocześnie wskazywał, że w przypadku wprowadzenia zmian, rolą samorządów (m.in. sejmików) będzie prowadzenie działań edukacyjno-uzupełniających.
– Osobiście nie wyobrażam sobie, byśmy mogli wychować takie pokolenia, które nie mają całkowitej wiedzy o II wojnie światowej czy zasługach Polaków na przestrzeni dziejów, bo to nie dotyczy tylko samego ostatniego fragmentu historii. Jeżeli jednak taka sytuacja miałaby miejsce, to działanie samorządów, według mnie, powinno uzupełniać tę rolę w edukacji historycznej. Po prostu nie możemy dopuścić do takiej sytuacji, by młodzież nie miała wiedzy. Słyszymy również o ograniczaniu dostępu do lektur dla młodzieży, np. Sienkiewicza czy Mickiewicza. To brzmi jak coś, co nie powinno mieć nigdy miejsca.
Jednym z przykładów takich działań może być częściowa rekonstrukcja lub nawet całkowita odbudowa ważnych historycznie obiektów, jak np. zamku w Melsztynie. Dlatego samorządy powinny ubiegać się o środki na taki cel.
– Odbudowana ostatnio baszta stała się taką atrakcją naszego regionu, ale też i taką basteją widokową, z której można pięknie pooglądać sobie przełom Dunajca na tym naszym odcinku. Chodzi o to, żeby ten przykład odtwarzania fragmentów ruin zamku w Melsztynie, który odegrał istotną rolę w naszej historii, nie tylko Małopolski, ale i całego kraju, był takim pozytywnym przykładem, na którym buduje się wiedzę historyczną ogólnie. Krótko mówiąc – wizyta rodziny czy młodzieży w tym miejscu, będzie się również wiązać z przypominaniem historii i postaci, które wpływały na losy naszego narodu.
Innym pomysłem na uzupełnianie wiedzy historycznej młodych pokoleń, który może być prowadzony przez sejmik województwa małopolskiego jest stworzenie ścieżek turystyczno-edukacyjnych w różnych częściach regionu. Taki szlak ma m.in. wkrótce powstać w okolicy Wysowej i poświęcony będzie konfederacji barskiej (1768–1772). Oprócz tablic informacyjnych pojawią się eksponaty z tamtej epoki, jak np. replika armaty.
Zdaniem Ryszarda Pagacza, budowa tego typu miejsc nie tylko wydanie pomoże edukować społeczeństwo, ale również stanie się bodźcem do ożywienia ruchu turystycznego, a co za tym idzie gospodarczego na obszarach, które pod tym względem mogą być zaniedbane.