’Łapki na kierownicę’ – policja rusza z akcją, w której można zdobyć certyfikat

kierowca

Nawet kilka sekund nieuwagi na drodze może pozbawić kogoś życia – alarmują eksperci i apelują, by na drodze zachować maksymalne skupienie. Dlatego Policja rusza z akcją 'Łapki na kierownicę’.

Chodzi o to, by podczas prowadzenia pojazdu nie brać telefonu do ręki, bo to może nawet doprowadzić do wypadku – ostrzegał w Pomagamy i chronimy na antenie RDN Małopolska oficer prasowy KMP w Tarnowie asp. szt. Paweł Klimek.

– Każdy ułamek sekundy, każda sekunda, kiedy nie patrzymy na drogę, nie obserwujemy drogi, powoduje, że dochodzi do strasznych, powiedziałbym wręcz dramatycznych zdarzeń drogowych. Jak tylko doszło do kolizji, jakichś drobnych otarć samochodów, bądź ewentualnie drobnych potłuczeń, to się nic jeszcze nie dzieje, ale wielokrotnie mamy do czynienia z wypadkami, nawet śmiertelnymi, a później są dramaty kierowcy i dramaty rodziny, która poniosła jakąś stratę właśnie na drodze.

Za prowadzenie pojazdu przy jednoczesnym trzymaniu telefonu w ręku grozi 12 pkt karnych i 500 zł mandatu. Asp. szt. Paweł Klimek zachęca, by rozmowa przez telefon w czasie jazdy, zawsze odbywała się przez zestaw głośnomówiący.

– Wielokrotnie widzimy, że już nie trzymamy telefonu przy uchu, opierając go na ramieniu, tylko wszyscy trzymają go w ręce i rozmawiają przez tzw. głośnomówiący. Możemy rozmawiać przez głośnomówiący, ale załóżmy telefon na specjalny uchwyt lub wrzućmy go do kieszeni i podłączmy zestaw głośnomówiący, wtedy spokojnie rozmawiajmy, ale ręce obie trzymajmy na kierownicy, tak że drodzy kierowcy – 'Łapki na kierownicę’.

W ramach akcji 'Łapki na kierownicy’ użytkownicy aplikacji Yanosik otrzymają materiały edukacyjne w formie quizu. Będą w nim pytania dotyczące konsekwencji korzystania przez kierujących podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Za bezbłędne odpowiedzi można otrzymać Certyfikat Odpowiedzialnego Kierowcy.

W zeszłorocznej akcji wzięło udział blisko 60 tys. osób, z czego ponad 42 tys. kierowców poprawnie odpowiedziało na pytania.

Akcja 'Łapki na kierownicę’ potrwa przez cały marzec.

Policja współorganizuje ją z firmą Neptis S.A. – operatorem aplikacji Yanosik oraz firmą Screen Network S.A.

Exit mobile version