Jak zareagować w przypadku krwotoku, odmrożenia lub złamania? Jak poprawnie udzielić pierwszej pomocy? Co robić, aby prowadzić zdrowy tryb życia? Z tymi i innymi pytaniami zmierzyli się dziś finaliści Olimpiady Zdrowia i Wiedzy o Polskim Czerwonym Krzyżu.
Zakres tematyki podczas zmagań w Zespole Szkół Technicznych w Tarnowie był bardzo szeroki. Rywalizujące zespoły i uczniowie musieli wykazać się wiedzą teoretyczną w temacie dbania o swoje zdrowie, a potem konkurowali w zadaniach praktycznych dotyczących udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
W eliminacjach spośród 10 zespołów trzy zakwalifikowały się do finału olimpiady, były to reprezentacje z Tuchowa, Szczucina i Tarnowa.
W rozmowie z reporterem RDN Małopolska uczniowie podzielili się swoją wiedzą. Katarzyna Osak z zespołu reprezentującego Powiatowe Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie mówiła, że aby prowadzić zdrowy tryb życia ważna jest dobra dieta, a taka składa się nie tylko ze zdrowej żywności, ale też z aktywności fizycznej i dbania o swoją psychikę.
– Jeśli jesteśmy zestresowani to sięgamy po słodycze, nic nam się nie chce, albo odechciewa nam się jeść. Unikajmy stresu. Po słodycze warto sięgnąć raz na jakiś czas, ale nie cały czas. Ważna jest też aktywność fizyczna, bo jeżeli będziemy mieli stały tryb życia to nawet dieta nie pomoże. Niezależnie od tego czy jesteśmy młodzi czy starzy, to powinniśmy mieć aktywność fizyczną. Bardzo ważne jest też czytanie etykiet przy zakupie jedzenia, bo niektóre składniki tego co kupujemy mogą nam zaszkodzić. Najważniejszą zasadą jakiej nas uczyli, to patrzenie jakie składniki pojawiają się na samym początku etykiety. Jeżeli pierwszy jest cukier lub sól, to jest to zły sygnał. Te dwa składniki powinny być na samym końcu, albo przynajmniej na trzecim miejscu. Jeśli widzimy w składzie jakieś np. peptydy czy inne takie nazwy, to wybierajmy żywność, z jak najmniejszą ich ilością.
Z kolei Dominika Noga z zespołu reprezentującego Liceum Ogólnokształcące w Tuchowie podpowiada, że jeżeli gdziekolwiek widzimy osobę, której coś mogło się stać, to powinniśmy bez wahania zareagować, nawet poprzez proste zadzwonienie pod numer 112.
– Jeśli widzimy, że coś się dzieje to trzeba podejść i pomóc, a nie uciekać. Zapytajmy czy coś się stało, a jeśli tak, to wezwijmy pomoc. Jeśli widzimy, że ktoś leży i nie ma z nim kontaktu to trzeba sprawdzić przytomność, jeśli jej nie ma to podobnie, zaczynamy od telefonu 112 a potem udzielamy pomocy na tyle na ile potrafimy np. poprzez RKO. Najważniejsze jest to, żeby zareagować. Łatwo się mówi, ale trzeba być wówczas opanowanym, bo ratujemy ludzkie życie.
Podczas olimpiady trzeba było wykazać się także wiedzą o samym Polskim Czerwonym Krzyżu. Karol Wajda i Igor Poznański z zespołu reprezentującego Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie mówią, że warto mieć przynajmniej podstawową wiedzę o PCK.
– PCK to organizacja, która zajmuje się udzielaniem pomocy ludziom na całym świecie, np. w miejscach gdzie trwa wojna. Polski Czerwony Krzyż będzie niedługo obchodził swoje stulecie. To pokazuje jak długo już działa i organizuje pomoc dla innych.
Finał olimpiady już po raz 26. odbył się Zespole Szkół Technicznych w Tarnowie. Dyrektor szkoły Jacek Różycki zauważa, że uczniowie biorący udział w olimpiadzie bardzo interesują się tematyką z nią związaną i chętnie dzielą się swoją wiedzą z rówieśnikami, czy swoją rodziną.
– Ktoś w tych młodych ludziach zaszczepił niesienie pomocy. Być może to był brat, siostra, albo rodzice i dziadkowie. Przez to, że się tym interesują, to potem spotykając się w swoim towarzystwie dzielą się swoją wiedzą i rozmawiają o tym. Przekazują też sobie nowinki o udzielaniu pierwszej pomocy. To taka struktura drzewiasta, że zaczyna się od jednej lub dwóch osób, a potem rozrasta się na innych wokół, co jest bardzo dobre, bo wpływa na poprawę bezpieczeństwa nas wszystkich.
Olimpiada już od końcówki lat 90. ubiegłego wieku jest organizowana przez Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Tarnowie. Jego prezes Stefan Wrona mówi, że wiele osób, które w nim wzięły udział zostały potem lekarzami, ratownikami medycznymi, czy pielęgniarkami. Były też przypadki, że wiedza zdobyta w olimpiadzie uratowała komuś życie.
– Mamy doświadczenie i przykłady, że start w olimpiadzie wiąże się z tym, że wiele osób potem w tym kierunku się kształci. Mamy przypadki, że wiedza zdobywa tutaj się przydała. Przed laty zwyciężczyni olimpiady udzieliła pierwszej pomocy osobie, która jej bardzo potrzebowała. Cieszę się, że olimpiada niesie ze sobą też taką wartość.
W zmaganiach drużynowych olimpiadę wygrał zespół z Liceum Ogólnokształcącego w Tuchowie, natomiast w kategorii indywidualnej zwyciężyła Aleksandra Gogola z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie.
Wyniki kategorii indywidualnej:
1. Aleksandra Gogola – ZSEG w Tarnowie
2. Aleksandra Król – III LO w Tarnowie
3. Bartłomiej Koper – PCEiKZ w Szczucinie
4. Julita Gogola – LO w Tuchowie
Wyniki kategorii drużynowej:
1. Liceum Ogólnokształcące w Tuchowie
2. Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie
3. Powiatowe Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie