Coraz niższy wiek inicjacji młodych ludzi z narkotykami powoduje, że trzeba podjąć skuteczniejsze działania profilaktyczne, wnioskują prelegenci konferencji, która odbyła się w Nowym Sączu. Pierwszy kontakt z narkotykami występuje obecnie już pomiędzy 10. a 12. rokiem życia.
O zagrożeniach, jakie czyhają na dzieci i młodzież, podczas konferencji „Wsparcie rodziny w sytuacji zagrożenia uzależnieniami” mówił między innymi Hubert Bracik, podkomisarz z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej w Krakowie
– Młody człowiek jest narażony na działania negatywnych czynników, chociażby ze strony grupy rówieśniczej. W tym szczególnym okresie dorastania młodego człowieka, kiedy kształtuje się jego wrażliwość, psychika oraz intelekt, ważne jest, żeby podjąć wczesne interwencje i działania, które uchronią go od zgubnych konsekwencji przyjmowania chociażby narkotyków.
Podczas konferencji zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, nauczyciele i pedagodzy mogli zapoznać się między innymi z walizką edukacyjną. Zawierała ona akcesoria, których dzieci i młodzież używają do ukrycia używek przed rodzicami.
Bliscy osób uzależnionych też potrzebują pomocy. Ważna konferencja w Nowym Sączu [ZDJĘCIA]