Ojciec niepodległości Polski, który wychowywał się w podtarnowskich Wierzchosławicach i to właśnie na ziemi tarnowskiej rozpoczął swoją karierę polityczną, Wincenty Witos został pośmiertnie honorowym obywatelem powiatu tarnowskiego.
Uroczyste wręczenie tytułu, na ręce rodziny trzykrotnego premiera Polski, miało miejsce podczas wtorkowej (27.02) sesji rady powiatu tarnowskiego.
Swojego wzruszenia i dużych emocji nie krył prawnuk Witosa Marek Steindel, który w imieniu rodziny Wincentego odebrał wyróżnienie. Jak mówi w rozmowie z RDN Małopolska, te i inne wydarzenia przywracają należne miejsce w historii jego pradziadkowi.
– Zarówno ja jak i moja rodzina przyjmujemy te wszystkie wydarzenia, które ostatnio wokół osoby mojego pradziadka mają miejsce z dużymi emocjami. Ta uroczystość, czy kasacja wyroku brzeskiego to dla mnie olbrzymie znaczenie. Dorastałem w czasach kiedy o Witosie się nie mówiło, albo mówiło się źle. Te wszystkie wydarzenia, które moim zdaniem przywracają pradziadkowi należne miejsce w historii Polski. Historii i tej dużej, i tej takiej o wymiarze terytorialnej. Ziemia tarnowska była dla Witosa małą ojczyzną. Przyjmuje to wszystko z dużym wzruszeniem i emocjami.
Powiat tarnowski został tym samym trzecim samorządem w regionie, który obok Gminy Wierzchosławice i Miasta Tarnowa nadał taki tytuł Wincentemu Witosowi.
Nadanie honorowego obywatelstwa wpisuje się w obchody 150. rocznicy urodzin Witosa, które przypadły w tym roku. Ponadto 2024 rok został ustanowiony przez Sejm i Senat RP rokiem Wincentego Witosa.
Decyzja radnych o nadaniu tego tytułu jest też elementem hołdu i podkreślenia faktu, że Wincenty Witos urodził się na ziemi tarnowskiej i to właśnie tutaj nie tylko dorastał, ale i rozpoczął karierę polityczną.
– Nadanie honorowego obywatelstwa Wincentemu Witosowi to jeden z elementów, poprzez które chcemy uczcić jego pamięć. Witos zawsze dążył do tego, aby Polska była Polską, aby Polak czuł się właścicielem swojego własnego kraju. To była wyjątkowa osoba, mieszkająca w gminie Wierzchosławice. Mamy cały cykl różnych uroczystości skierowanych na jego osobę, bo w taki sposób chcemy uczcić postać tego wybitnego Polaka
– mówi wicestarosta tarnowski Jacek Hudyma.
Wcześniej powiat świętował 150. rocznicę urodzin Witosa w Wierzchosławicach i Wojniczu, w trakcie obchodów, na których gościł prezydent RP Andrzej Duda. Starostwo zaplanowało też kolejne elementy obchodów m.in. panele dyskusyjne o jego osobie, czy konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu, którego tematyką będzie życiorys jednego z ojców niepodległości.
Wincenty Witos zanim trzykrotnie został premierem, swoją karierę polityczną rozpoczął w podtarnowskich Wierzchosławicach, gdzie od 1908 do 1931 roku pełnił funkcję wójta. Urodził się w Dwudniakach, a jego dzieciństwo nie było łatwe, ponieważ wzrastał w ubogiej, chłopskiej rodzinie.
Kiedy własną ciężką pracą udało mu się dotrzeć na salony, to nie zapomniał skąd się wywodzi. To przyczyniło się do tego, że kiedy potem był premierem w 1920 roku i na Polskę zmierzali bolszewicy, właśnie chłopi zareagowali na jego odezwę i ruszyli wówczas bronić niepodległości.
Przez lata rządów komunistycznych w Polsce pamięć o Witosie była zacierana. Przez dziesiątki lat ciążył też na nim wyrok wydany w 1932 roku podczas tzw. procesu brzeskiego, gdzie został skazanych wraz innymi osobami za rzekome przygotowywanie zamachu stanu, który miał doprowadzić do obalenia władzy.
Już wówczas było jasne, że proces i wyrok miał na celu wyeliminowanie przez ówczesny rząd opozycji, w której znajdował się Witos.
Dopiero w 2023 roku Sąd Najwyższy dokonał kasacji tamtego wyroku, rehabilitując w ten sposób postać Witosa i innych osób, które zostały wówczas wraz z nim skazane.