Miłą niespodziankę po powrocie z ferii otrzymali uczniowie nie jednej, a dwóch szkół z terenu gminy Wierzchosławice. W szkołach podstawowych w Rudce i Łętowicach świętowano ukończenie ich rozbudowy i zbliżających się ku końcowi remontów.
W Rudce szkoła została powiększona o część przedszkolną i gabinety np. dla psychologa, a w Łętowicach pojawiły się nowe sale lekcyjne i biblioteka szkolna. Równolegle oba budynki przechodzą termomodernizację, której efektem są nie tylko niższe koszty za energię dzięki montażowi paneli fotowoltaicznych, ale zupełnie nowy wygląd.
Jak mówi wójt gminy Wierzchosławice Andrzej Mróz, dzięki temu wszystkiemu szkoły w końcu mają warunki na miarę XXI wieku i może w nich przebywać większa liczba dzieci.
– Przy budynkach obu szkół były już wcześniej wykonane fundamenty, bo kiedyś planowano, że w tych miejscach powstaną gimnazja. Nie zrobiono tego, fundamenty zostały i straszyły przez ponad 20 lat. Teraz posłużyły do rozbudowy szkół, przez co wszystko wyszło taniej. Nie wykorzystaliśmy wszystkich pozostawionych fundamentów, więc reszta posłuży do stworzenia ogródków przy szkołach, gdzie dzieci przy dobrej pogodzie będą mogły przebywać. To sprawia, że te szkoły zaczynają wreszcie wyglądać na miarę XXI wieku. Chcemy też poprzez to, aby jak największa liczba dzieci z terenu naszej gminy uczyła się w naszych szkołach.
Różnego rodzaju remonty trwają przy szkołach od około trzech lat. Gminie udało się otrzymać dofinansowanie na termomodernizację, a także rozbudowę m.in. z programu Polski Ład, czy NFOŚ.
W przypadku podstawówki w Rudce, nowe sale to rozwiązanie kłopotów lokalowych, z którymi szkoła borykała się od lat. Dotychczas dzieci z zerówki uczyły się w szatni przy sali gimnastycznej, która została dostosowana do zajęć przedszkolnych.
– Nasza szkoła od wielu lat borykała się z problemami lokalowymi. Brakowało nam właśnie tych pomieszczeń dla oddziału przedszkolnego i dla gabinetów specjalistów. Nowy oddział przedszkolny sprawi, że rodzice nie będą musieli dowozić dzieci do innych przedszkoli i szkół, bo miejsce dla dzieci 3-4 letnich będzie na miejscu. Sala dla nich jest już wyposażona. Rozbudowa szkoły to ogromny sukces, który wpłynie znacząco na poprawę warunków nauki naszych obecnych i przyszłych uczniów. To będzie służyć wielu następnym pokoleniom
– mówi dyrektor Szkoły Podstawowej im. W. Witosa w Rudce Maria Pochroń.
Poza salami dla dzieci z przedszkola, powstały nowe gabinety dla logopedy, czy psychologa i nowe pomieszczenie biblioteki. Sam plac wokół szkoły też się zmienia, w trakcie kilkuletnich remontów wybudowano tam nowe boisko.
Uczniowie szkoły przyznają w rozmowach z reporterem RDN Małopolska, że czują się dzięki temu wszystkiemu lepiej w szkole.
– Dzieciom nowa część przedszkolna na pewno się spodoba, a sama szkoła jest ładniejsza niż przed remontem. – Otoczenie naszej szkoły bardzo się zmieniło. Jest tu więcej atrakcji, można też przyjść po lekcjach i pograć. – Wcześniej budynek miał już taki wyblakły kolor, ale teraz wygląda ładnie. Z pewnością fajniej się do szkoły chodzi. – Jest milej i przyjemniej w tej szkole.
Jednak nie jest to koniec zmian przy szkołach. W Łętowicach zmierza ku końcowi termomodernizacja, więc w najbliższych miesiącach szkoła już w pełni zyska nowy wygląd, a w przypadku podstawówki w Rudce, pojawi się nowy parking i ogrodzenie.
Podobnie prace remontowe, w tym termomodernizacyjne trwają lub trwały przy pozostałych szkołach podstawowych na terenie gminy, czyli w Wierzchosławicach, Ostrowie i Mikołajowicach.
To oznacza, że wszystkie podstawówki z gminy Wierzchosławice rozrosły się lub zmieniły swój wygląd i funkcjonalność. Wójt Andrzej Mróz podkreśla, że jednym z celów prac przy wszystkich szkołach jest chęć zatrzymania jak największej liczby dzieci z gminy w tych placówkach.
– Potencjał demograficzny, chociażby tutaj w Rudce jest taki, że dzieci w klasach 1-8 mogłoby być nawet ok. 200. Jeśli jeszcze dodamy do tego przedszkolne oddziały to ta szkoła ma potencjał, aby przyjąć dzieci jeszcze więcej. Jest to jedna szkoła na trzy miejscowości, stąd taki efekt. W szkole w Wierzchosławicach miejsc mamy około 300 i pozostałe trzy szkoły w przedziale 80-100 uczęszczających dzieci. Chcemy, aby maksymalnie jak największa liczba dzieci z terenu naszej gminy uczyła się w tutejszych szkołach.
Przy każdej szkole powstało także boisko. Wyjątkiem jest podstawówka w Wierzchosławicach, tam gmina ma problem z kwestią własności gruntów. Jednak wójt zapewnia, że gmina pracuje nad rozwiązaniem tej sytuacji, co pozwoli i tam wybudować boisko sportowe przy szkole.