Miłość i dom potrzebne od zaraz. Kolejna dwójka rodzeństwa poszukuje rodziny zastępczej

rece

fot. zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com

Czy znajdą się opiekunowie, którzy odmienią los dwójki rodzeństwa i zapewnią im prawdziwy dom? Centrum Usług Społecznych w Tarnowie poszukuje rodziny zastępczej dla dziesięciomiesięcznej dziewczynki i dwuletniego chłopca.

Jak mówi kierownik działu pieczy zastępczej Centrum Usług Społecznych Sylwia Walaszek-Banuch, to maluchy, o których dużo wiadomo, a to cenna wiedza dla potencjalnych opiekunów.

– Chłopczyk ma dwa latka i jest to pełen uroku maluch. Lubi ogromne klocki, jest bardzo ciekawy świata. Uwielbia wspinaczkę po szafach, sofach i chętnie tańczy i biega. Lubi naśladować starszych kolegów podczas zabawy. Lubi bawić się piłeczkami i wszelkimi grającymi urządzeniami. Jego siostra, dziesięciomiesięczna dziewczynka to bardzo radosna, uśmiechnięta i towarzyska osóbka. Lubi piłeczki, grające zabawki, czyli to czym na chwilę obecną nie powinna się bawić. Jest bardzo ciekawa świata i zaczyna raczkować. Ciekawość świata nie pozwala jej siedzieć w miejscu. Lubi jeść nowe rzeczy i bardzo lubi zupki.

Przypomnijmy, że nadal poszukiwana jest rodzina zastępcza dla trójki rodzeństwa. Pięcioletnia dziewczynka oraz jej bracia w wieku siedmiu i dwóch lat nadal czekają na osoby, które zapewnią im prawdziwy dom.

Obecnie w Tarnowie są 82 rodziny zastępcze i przebywa w nich 121 wychowanków, spośród nich 21 dzieci wychowuje się w 7 zawodowych rodzinach zastępczych. Ponad 40 dzieci znalazło swoje domy poza terenem miasta. Z terenu Tarnowa w pieczy zastępczej znajduje się około 200 dzieci.

Szczegółowych informacji udzielają specjaliści w zakresie organizacji rodzicielskiej pieczy zastępczej pracujący w Centrum Usług Społecznych w Tarnowie przy ul. Goslara 5 pod numerami telefonu 14 688 20 50 lub 14 588 20 57.

Rodzina zastępcza to forma tymczasowej opieki nad małoletnim dzieckiem, które trafia do niej na podstawie orzeczenia sądu. Dziecko może przebywać w niej do czasu osiągnięcia pełnoletności, a w przypadku kontynuowania nauki do 25. roku życia (za zgodą rodziny zastępczej). Utworzenie rodziny zastępczej nie powoduje powstania więzi rodzinno-prawnej. Stan cywilny dziecka nie ulega zmianie, a rodzina zastępcza nie przejmuje nad nim pełni władzy rodzicielskiej.

Rodzinę zastępczą tworzyć mogą małżeństwa lub osoby niepozostające w związku małżeńskim, które m.in. zapewnią odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe, umożliwiające dziecku zaspokajanie jego indywidualnych potrzeb, nie były skazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo oraz nie są i nie były pozbawione władzy rodzicielskiej, a władza ta nie jest im ograniczona ani zawieszona. W przypadku rodziny zastępczej niezawodowej – tworzą ją osoby niespokrewnione z dzieckiem lub krewni niebędący jego wstępnymi lub rodzeństwem – co najmniej jedna osoba musi przy tym posiadać stałe źródło dochodów.

Exit mobile version