Jaka przyszłość katechezy w szkole? Co z oceną?

ks. Andrzej Jasnos

Niepokój i chaos wywołuje dyskusja związana z przyszłością lekcji religii w szkole – mówił o tym w audycji Rozgryźć Kościół dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej ks. dr Andrzej Jasnos.

Od grudnia pojawiają się informacje medialnie dotyczące zmniejszenia liczby lekcji religii w szkole. Aktualnie trwają konsultacje społeczne dotyczące oceny z tego przedmiotu, czy ma być ona wliczana do średniej czy nie?

– Zapowiedzi medialne wprowadziły pewien niepokój, ale także i chaos. Otrzymuję telefony, zapytania ze strony katechetów czy samych dyrektorów szkół, którzy będąc na fali tych zapowiedzi pytają o to jak będzie od września. Mogę odpowiedzieć, nie ma w tym momencie żadnych propozycji ani projektów rozporządzeń, ani konkretnego głosu, więc odpowiadam na razie mamy prawo, które mówi o dwóch godzinach lekcji religii w szkole.

Z inicjatywy katechetów świeckich powstała petycja o wliczanie oceny z religii/etyki do średniej ocen oraz utrzymanie dotychczasowego wymiaru godzin z tych przedmiotów. Dokument został już wysłany do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Petycja jest cały czas dostępna w Internecie. Już podpisało się pond nią ponad 17,5 tys. osób. Petycję można podpisać TUTAJ

Czy ten głos ma szansę wybrzmieć?

– To jest pytanie do rządzących obecnie. Patrząc na umowę koalicyjną, która została podpisana tam jasno i wyraźnie wybrzmiało to, że głos społeczny będzie liczony. Co więcej, że będzie szerokie uwzględnienie tego głosu społecznego. W rozporządzeniu jest zaznaczone, że to dotyczy tylko lekcji religii i etyki. Pozostałe przedmioty dodatkowe mają być wliczane do średniej ocen, więc pojawia się pytanie z naszej strony: dlaczego to dotyczy tylko lekcji religii i etyki, a nie pozostałych przedmiotów? Bardzo jasno i klarownie jest to pokazane, że właśnie przez wzgląd na to, że to jest lekcja religii i etyki

– mówi ks. Andrzej Jasnos.

Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski wyraziła ostatnio zaniepokojenie i sprzeciw wobec zapowiedzi zmian dotyczących organizacji lekcji religii w szkołach. Wyraziła także nadzieję, że wszelkie zmiany w organizacji lekcji religii odbędą się w porozumieniu pomiędzy stroną rządową a Kościołami i związkami wyznaniowymi. – Jakiekolwiek zmiany wymagają dialogu, szerokich konsultacji i czasu – czytamy w oświadczeniu Komisji.

 

Posłuchaj całej rozmowy z ks. Andrzejem Jasnosem:

Exit mobile version