W Brzesku powstanie Branżowe Centrum Umiejętności. To druga taka instytucja w całej Polsce

420102630 869371018528350 8677690660405741967 n

Wizualizacja budynku Branżowego Centrum Umiejętności w Brzesku, fot. fb Andrzeja Potępy

Pięć pracowni mechatronicznych, sala wykładowa dla minimum 60 osób oraz część biurowo-socjalna i to wszystko w nowoczesnym budynku. Przy Zespole Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku powstanie Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie elektroniczno-mechatronicznej. Będzie to drugi tego typu ośrodek w całej Polsce.

Jak przekonywał na antenie RDN Małopolska starosta brzeski Andrzej Potępa, tego typu placówki edukacyjno-szkoleniowej dla m.in. branży mechatronicznej w regionie jeszcze nie było.

– Jest to instytucja szkoleniowo-naukowa, z której będą mogli korzystać zarówno uczniowie naszych szkół technicznych, jak i osoby z zewnątrz. Tam będą przeprowadzane kursy doskonalenia zawodowego, będzie też można uzyskać kwalifikacje w tych dokładnie branżach. A co ważniejsze, do tej pory w tej branży funkcjonuje tylko jedno tego typu Branżowe Centrum Umiejętności w Polsce, więc my będziemy drudzy. Jeszcze na dodatek pojawia się u nas taka specyficzna możliwość, bo oprócz mechatroniki, będzie też dział 'Smart Home’, czyli inteligentny dom.

W ramach Branżowego Centrum Umiejętności w Brzesku, w budynku o powierzchni użytkowej około 1100 m2, funkcjonować będzie pięć tematycznych pracowni: sterowników PLC i napędów elektrycznych, automatyki budynkowej, automatyki przemysłowej i robotyki, pneumatyki i hydrauliki i komputerowego wspomagania projektowania.

Budowa Centrum pochłonie łącznie 19 milionów złotych, z czego znaczna część, bo 16 milionów pochodzi z rządowego dofinansowania. Pozostała suma zostanie pokryta z budżetu powiatu brzeskiego.

– Bardzo się cieszymy, bo przez wiele miesięcy o to zabiegaliśmy. Było to prowadzone w trybie konkursowym, stąd było to niezwykle trudne zadanie. Nad wnioskiem pracowało wielu ludzi, głównie nauczycieli z 'Zielonki’, ale nie tylko. Trzeba było pozyskać ogólnopolskiego partnera w tej dokładnie branży, o której nam chodziło. Finalnie znaleźliśmy ich kilku, łącznie z naszymi lokalnymi przedsiębiorstwami. Później w nasz wniosek przeszedł kilka ocen i w finalnie na szczęście nasza próba zakończyła się sukcesem

– dodaje Andrzej Potępa.

Zdaniem starosty brzeskiego, jeszcze przed powstaniem instytucja już teraz cieszy się sporą popularnością wśród osób z branży elektronicznej czy mechatronicznej, co może być dobrym prognostykiem na przyszłość jej działania.

– Lokalne firmy już wyraziły zainteresowanie, więc jesteśmy spokojni, że zrealizujemy ten podstawowy pakiet, który mamy wpisany w ramach projektu. Mamy uczniów w szkołach z tych dziedzin, a poza tym ci nasi partnerzy są w stanie nam zaproponować i podesłać pracowników, którzy mieliby się u nas kształcić. Później natomiast Branżowe Centrum Umiejętności rozpocznie działalność na rynku komercyjnym.

Budowa Branżowego Centrum Umiejętności, zgodnie z ministerialnymi wymogami, musi zakończyć się do listopada bieżącego roku. Natomiast jego działalność rozpocznie się w 2025 roku.

Exit mobile version