Lęki szkolne i samookaleczenia to problemy, które coraz częściej towarzyszą młodym ludziom. Brak reakcji lub zbyt późna reakcja dorosłych może mieć tragiczne konsekwencje – przestrzegają specjaliści.
Tarnowska psycholog Iwona Wróbel-Przebięda, która była gościem programu Bez Skierowania podkreślała, że rodzice i nauczyciele czasami bagatelizują problemy dzieci i młodzieży, a młodzi ludzie pozostawieni sami sobie z problemem często popadają w kryzysy emocjonalne i psychiczne.
Koordynatorka Ośrodka Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej przy Zespole Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie, apelowała o czujność dorosłych, porównała trudności emocjonalne i psychiczne do infekcji, która nieleczona może wyrządzić wiele szkód.
– Jeżeli mówimy o takich najgorszych problemach to jest to często tzw. bullying, czyli prześladowanie rówieśnicze. Z przykrością stwierdzam często spotykane i czasami ignorowane przez dorosłych, traktowane jako coś co dzieje się gdzieś między rówieśnikami, co nie jest niczym nowym i że na pewno przejdzie, minie. Natomiast często problem się nawarstwia i nie wiemy czy nie skończy się to na przykład zaburzeniem lękowym u takiego nastolatka. To jest problem, który narasta i tak jak nieleczona infekcja czy bakteria może wyrządzić wiele szkód, np. poprzez samookaleczenia, które są dużym problemem i które napawają lękiem.
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że co piąty nastolatek zmaga się z problemami natury psychicznej lub emocjonalnej. Coraz więcej młodych ludzi potrzebuje specjalistycznego wsparcia psychologa lub psychiatry.
Iwona Wróbel-Przebięda podkreśla, że w wielu przypadkach wystarczy interwencja rodziców i zwykła rozmowa, pod warunkiem, że odbędzie się ona na odpowiednim etapie problemu.
– Warto posłuchać dziecka, warto posłuchać młodego człowieka. Jeżeli twierdzi, że coś jest z nim nie tak, jeśli twierdzi, że coś się z nim dzieje, coś co go niepokoi, to warto wziąć to na serio i zaopiekować się nim, bo to często jest ogromne pole do tego, aby właśnie w tej relacji bardzo wiele się odbyło, wiele ważnych rzeczy, które mogą sprawić, że uniknie się dalszych interwencji psychologicznych czy psychiatrycznych.
Psychoedukacji rodziców dzieci i młodzieży poświęcone są bezpłatne warsztaty i konsultacje, które odbywają się w Zespole Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie. Dorośli uczą się po czym poznać, że dziecko czy nastolatek ma problemy natury psychicznej lub emocjonalnej i jak zaradzić kryzysowi.