Kim był Ainolf Tedaldi? Dlaczego jego dzieło 'Epitafium’ jest tak wyjątkowe? Jak wyglądały prace konserwatorskie, którymi było poddane? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi będzie można poznać podczas wykładu 'TAJEMNICE (Z) MUZEUM: Epitafium Ainolfa Tedaldiego, Zwiastowanie z Jodłownika’.
'Epitafium’ Ainolfa Tedaldiego to obraz przedstawiający scenę zwiastowania. Obraz należy do najciekawszych dzieł malarstwa małopolskiego przełomu wieku XV i XVI. Był wystawiany na Wawelu, został poddany konserwacji, a teraz wrócił do Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie.
Podczas wykładu prelegenci przedstawią tajemnice, które skrywa obraz oraz metody konserwacji, którym był poddany.
– Będziemy gościć wybitnych konserwatorów, zarówno z Wawelu, którzy mieli pod opieką podczas trzymiesięcznej ekspozycji nasz obiekt, Epitafium Tedaldeigo, jak również profesorów z Akademii Sztuk Pięknych, którzy w swojej pracowni autorskiej pracowali nad naszym obiektem. Konserwatorzy podzielą się swoimi odkrywczymi metodami, ponieważ trzeba zaznaczyć, że nasz obiekt przeżył zupełną metamorfozę. To, że jest wyjątkowej klasy artystycznej postaram się zaprezentować państwu podczas krótkiego wystąpienia, następnie konserwatorzy wprowadzą nas w arkadia sztuki konserwatorskiej przy tak cennym zabytku
– mówi Ks. dr Piotr Pasek dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie.
Wykład odbędzie się w czwartek, 22 lutego 2024 roku o godzinie 17 w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie.