Rak endometrium, jajnika, szyjki macicy – z roku na rok coraz więcej kobiet choruje na nowotwory ginekologiczne.
Lek. Magdalena Sak specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologi oraz ginekologii onkologicznej ze szpitala św. Łukasza w Tarnowie powiedziała, że wciąż są one wykrywane zbyt późno, bo kobiety się nie badają.
W programie Bez Skierowania zwracała uwagę na niepokojące statystyki.
– Niestety bardzo często nasza populacja kobiet zgłasza się zbyt późno do jakiejś kontroli ginekologicznej. Także styl życia, który w tym momencie przyjmujemy powoduje, że coraz częściej chorujemy na nowotwory. W tej chwili choroby nowotworowe są pierwszą przyczyną zgonów u kobiet i zachorowuje mniej więcej około 6,5 tys. kobiet rocznie na raka trzonu macicy (endometrium), 3,5 tys. kobiet na raka jajnika, 2,5 tys. kobiet na raka szyjki macicy. To są zatrważające liczby, które zmuszają nas do tego, żeby alarmować i prosić o badanie i kontrolę u pacjentek.
Specjalista ginekologii onkologicznej zwraca uwagę, że w grupie ryzyka są szczególnie kobiety otyłe i prowadzące niezdrowy styl życia. Ważne są także uwarunkowania genetyczne. Jeżeli w rodzinie wystąpił już tego typu nowotwór, kobieta powinna być szczególnie czujna.
Najczęściej występującym nowotworem ginekologicznym jest rak trzonu macicy, czyli endometrium, natomiast najgroźniejszym przeciwnikiem jest rak jajnika. Lekarz Magdalena Sak zwracała uwagę na objawy, które często bywają mylone z innymi chorobami, a przez to diagnoza stawiana jest zbyt późno.
– Najpóźniej i najtrudniej rozpoznawalnym nowotworem ginekologicznym jest rak jajnika, który bardzo często jest niezauważany przez kobiety. Są to jakieś dyskretne objawy związane z mdłościami, nudnościami, brakiem apetytu, czasami spadkiem masy ciała. Kobieta często nie kojarzy, że może być to związane z tą sferą i z tą chorobą, dopiero powiększający się obwód brzucha, gwałtowny spadek masy ciała, czy postępująca anemia jest tym elementem, że zazwyczaj kobiety zgłaszają się już w takim stopniu bardzo zaawansowanym choroby.
Warunkiem wczesnego wykrycia wielu nowotworów ginekologicznych są regularne badania profilaktyczne, na które kobiety z grup ryzyka powinny zgłaszać się przynajmniej raz w roku. Dotyczy to zarówno kobiet młodych jak i starszych poza okresem rozrodczym, u których często występują nowotwory narządu rodnego.
Rokowania w przypadku nowotworów ginekologicznych zależą m.in. od momentu wykrycia choroby. Im później pacjentka zgłosi się do lekarza, tym śmiertelność jest większa.
Powtórki audycji Bez Skierowania można posłuchać w czwartek o 22