Ta endoproteza pasuje tylko tej jednej pacjentce. Pierwszy taki zabieg na Podkarpaciu [VIDEO]

20240206 110111

fot. Szpital Specjalistyczny w Mielcu

Ta endoproteza jest 'szyta na miarę’! Oddział Ortopedyczny Szpitala Specjalistycznego w Mielcu jako pierwszy na Podkarpaciu zastosował spersonalizowaną endoprotezę stawu kolanowego. Została wyprodukowana specjalnie dla konkretnej pacjentki i nie pasuje do nikogo innego.

Tuż przed zabiegiem lek. specjalista ortopedii Mirosław Midura opowiedział o przypadku chorobowym kobiety, która otrzymała nową endoprotezę.

– Będziemy operować młodą kobietę, która wcześniej przeszła już cztery zabiegi operacyjne z powodu dolegliwości bólowych stawu kolanowego. Nieskuteczne okazały się także metody leczenia biologicznego i w takiej sytuacji, gdzie jeszcze nie myślimy o wszczepianiu endoprotezy oszczędzającej kolano czy jednoprzedziałowej, zastosowaliśmy to nowatorskie rozwiązanie, polegające na tym, że przygotowaliśmy dla tej pani specjalny implant, który pasuje tylko dla niej.

Specjaliści z mieleckiego szpitala podkreślają, że że tego typu zabieg pozwala na szybsze dojście pacjenta do sprawności. To rozwiązanie zda egzamin u ludzi aktywnych, uprawiających sporty, ciężko pracujących.

Ordynator Oddziału Ortopedycznego wytłumaczył także na czym konkretnie polega innowacja i sposób pozyskania implantu.

– Najpierw musimy wykonać badanie rezonansem magnetycznym, odpowiednio wyskalowane, a wynik przesyłamy do firmy produkującej implant. Tam robiona jest rekonstrukcja 3D implantu i taka propozycja jest przekazywana do nas. My ostatecznie weryfikujemy model, akceptujemy go bądź, jeśli mamy wątpliwości, możemy wpłynąć na proces wytworzenia implantu. A implant jest absolutnie spersonalizowany, pasuje tylko i wyłącznie tej jednej osobie

Zespół mieleckich ortopedów dołączył do miast, w których takie zabiegi już wcześniej były robione, np. w Poznaniu, w Krakowie, czy w Warszawie.

W Europie to rozwiązanie istnieje już od kilku lat, wyniki są dobre. Zabiegi najczęściej stosuje się przy ubytkach chrzęstno-kostnych, głównie w obrębie stawu kolanowego, rzadziej w obrębie stawu skokowego, u pacjentów ze zdrową kością, czyli w wieku od 40 do 60 lat, choć w niektórych przypadkach można poszerzyć te granice wiekowe od 35 do 65 lat.

Exit mobile version