Branżowe Centra Umiejętności powstaną w Brzesku, Tarnowie i Dąbrowie Tarnowskiej. Czym będą się zajmować?

98MLSEsb

Marta Malec-Lech

To będą kuźnie umiejętności praktycznych. W całej Polsce będzie ich 120, w tym 13 w województwie małopolskim i 3 w subregionie tarnowskim. Branżowe Centra Umiejętności będą nowoczesnymi i zaawansowanymi technologicznie ośrodkami kształcenia, szkolenia i egzaminowania w danej branży.

Placówki powstaną w oparciu o dofinansowanie z Krajowego Programu Odbudowy. Na ten cel przeznaczono ponad 1,4 miliarda złotych. Samorządowi województwa małopolskiego udało się pozyskać środki na utworzenie 3 takich miejsc do 2026 roku, ale placówek łącznie w Małopolsce będzie 13, ponieważ dofinansowanie na kolejne 10 udało się pozyskać innym instytucjom.

Marta Malec-Lech z zarządu województwa małopolskiego tłumaczyła w rozmowie Słowo za Słowo, że z centrami będą współpracować przedsiębiorcy, dzięki czemu uczniowie nauczą się tego, co przyda im się kiedy pójdą do pracy.

– BCU będą oferowały szkolenia branżowe dla uczniów, studentów, nauczycieli i wszystkich osób, które wiążą przyszłość z danym zawodem. To jest łączenie edukacji z firmami. Głównym celem tego jest to, aby uczniowie mogli posiąść fach. Będą nabywali umiejętności praktyczne, które im się przydadzą w danym przedsiębiorstwie, ale to czego się nauczą będzie też odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez same firmy.

Każde Branżowe Centrum Umiejętności będzie specjalizować się tylko w jednej dziedzinie, co pozwoli skupić ekspertów, przedsiębiorców i wszystkich zainteresowanych daną branżą w jednym miejscu.

BCU, które powstanie w Brzesku przy popularnej ‘Zielonce’ będzie się specjalizowało w dziedzinie mechatroniki. Placówka, która będzie działać przy Zespole Szkół im. K. K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej, w ekonomii i rachunkowości. Natomiast centrum, które powstanie w Tarnowie na wniosek Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości będzie się specjalizowało w gastronomii i kelnerstwie.

Centra będą funkcjonować w istniejących już budynkach szkół zawodowych czy centrów kształcenia zawodowego, lub zostaną wybudowane zupełnie od podstaw. Tak będzie np. w Brzesku. Tam koszt tej inwestycji wyniesie 19,5 mln złotych, z czego 16 mln to datacja a resztę dołoży powiat brzeski, który wnioskował o utworzenie centrum na swoim terenie.

Obok Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych powstanie nowoczesny obiekt o powierzchni 1100 metrów kwadratowych. Tamtejsza szkoła słynie właśnie z kształcenia w dziedzinach informatycznych, stąd BCU będzie specjalizować się w mechatronice.

Marta Malec-Lech podkreślała na antenie RDN Małopolska, że ta inwestycja będzie dużą szansą rozwoju dla regionu brzeskiego, ponieważ nie tylko pozwoli szkolić fachowców, ale i ściągać przedsiębiorców na ten teren.

– Bardzo się cieszę z tego, że powiat brzeski poszedł w tym kierunku. Myślę, że to będzie bardzo duża szansa dla samego Brzeska, tym bardziej mając w uwadze perspektywę powstającej obwodnicy miasta i planowanego utworzenia Strefy Aktywności Gospodarczej. Jeżeli kadra będzie wykształcona, a firmy np. informatyczne zobaczą, że mamy tutaj potencjał kadrowy, to chętniej będą inwestować pieniądze w danych regionach, a nawet będą przenosili siedziby firm tam, gdzie będą mogli znaleźć pracowników.

Zaawansowane technologicznie placówki w skali całej Polski będą rozwijać branże kluczowe dla polskiej gospodarki, jak np. energetykę odnawialną, elektronikę, czy przemysł lotniczy. Nie zabraknie jednak też placówek specjalizujących się np. w piekarstwie, florystyce, elektryce, geodezji, górnictwie, czy nawet obuwnictwie.

Więcej w temacie Branżowych Centrów Umiejętności, które pojawią się w powiecie brzeskim, dąbrowskim i tarnowskim można posłuchać poniżej.

Exit mobile version