Będzie obniżka cen za ciepło w Tarnowie. Ile mieszkańcy zapłacą mniej?

MPEC Piaskowka

Od 1 marca będą nowe, niższe stawki za ciepło w Tarnowie. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej otrzymało zgodę Urzędu Regulacji Energetyki na zmianę taryfy. Z obniżki przede wszystkim skorzystają przedsiębiorcy, jednak zapowiedziane są również niższe ceny dla mieszkańców.

Jak przekazuje prezes tarnowskiego MPEC Tadeusz Sieńczak, po trwającej około pół roku procedurze, Urząd Regulacji Energetyki zaaprobował wniosek tarnowskiej spółki o zmniejszenie cen.

– Taryfa zakłada obniżenie średnio cen ciepła o 15,43 procenta i w takiej wysokości otrzymają tę obniżkę tzw. odbiorcy nieuprzywilejowani w ustawie o ograniczeniu podwyżki cen ciepła, natomiast odbiorcy, którzy korzystali już z uprzywilejowania uzyskają średnią obniżkę o 4,81 procenta.

Oznacza to, że od marca, obniżka za ciepło dla średnio 50-metrowego mieszkania wyniesie około 10 złotych. Większe zniżki za to otrzymają przedsiębiorcy, właściciele firm, którzy do ogrzewania swoich pomieszczeń korzystali z ciepła dostarczanego przez MPEC.

– Dobra wiadomość jest również taka, że nasze ceny określone w taryfie, są poniżej cen maksymalnych określonych w ustawie o szczególnych rozwiązaniach dla niektórych źródeł ciepła w związku ze wzrostem cen paliw. Ta ustawa obowiązuje do 30 czerwca tego roku, więc nawet w przypadku, gdyby nie została przedłużona, to nie nastąpi automatyczna podwyżka cen ciepła Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej

– dodaje Tadeusz Sieńczak.

Jest to pierwsza od dłuższego czasu obniżka cen za ciepło w Tarnowie. Do tej pory MPEC, w związku z pandemią, a następnie agresją Rosji na Ukrainę i załamaniu cen na rynkach światowych, od 2022 do lipca 2023 roku aż sześciokrotnie podnosił opłaty za ciepło. Zdaniem prezesa tarnowskiej spółki, obniżka była możliwa dzięki stabilizacji cen gazu na rynkach.

– Ustabilizowała się sytuacja na rynku paliw, czyli główną przyczyną tej obniżki było zmniejszenie kosztów paliwa gazowego. Również paliwo węglowe jest na ustabilizowanej wielkości, tak że mamy taką nadzieję, że ta tendencja będzie dłuższa w zakresie obniżania cen ciepła na czym nam zależy, bo chcemy, by ciepło systemowe było konkurencyjne w stosunku do innych rozwiązań.

Taryfa, która od marca wejdzie w życie, w założeniu ma obowiązywać do końca lutego 2025 roku.

Exit mobile version