Wieżowiec w centrum Tarnowa może zyskać nową funkcję. Jest pomysł, aby dawną siedzibę telekomunikacji przekształcić w akademik.
Budynek przy ul. Legionów obecnie jest w posiadaniu sieci komórkowej, która ma tam swoje biura i nadajnik.
Jak mówi poseł Polski 2050 Piotr Górnikiewicz, pomysł zakłada odkupienie go od firmy, wyburzenie kilku górnych pięter, przerobienie na akademik i przekazanie Akademii Tarnowskiej.
– Fajnym miejscem na akademik byłby wieżowiec, który stoi przy ul. Legionów. Wysłałem już z biura poselskiego pismo z zapytaniem czy byłaby możliwość sprzedaży tego budynku. Fajnie byłoby go przy okazji zmniejszyć o 2 lub 3 piętra, a dzięki temu odsłonić widok na starówkę, naszą przepiękną katedrę. Myślę, że moglibyśmy podążać w takim kierunku. Czekamy teraz na odpowiedź, bo wydaje się, że jeśliby tylko Orange chciał go sprzedać i pojawią się pieniądze w mieści, aby go kupić, to będzie to wartościowa inwestycja, też zaakceptowana w jakiś sposób przez panią rektor Akademii Tarnowskiej Małgorzatę Kołpę.
Koszt zakupu budynku może wynieść kilka milionów złotych. Poseł Górnikiewicz mówi, że sfinansowanie tego pomysłu byłoby możliwe z kilku źródeł, ponieważ uczelnia ma swoje zasoby finansowe, część mogłoby sfinansować miasto, a zgodnie z zapewnieniami wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza, na modernizację budynku mogłyby się znaleźć także środki rządowe.
Potrzeba nowego akademika w Tarnowie wpisuje się w oczekiwania samych studentów. Koło naukowe LEX działające przy Akademii Tarnowskiej przeprowadziło badanie m.in. wśród młodzieży, które miało odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego młodzi ludzie opuszczają Tarnów i nie chcą w nim studiować?
Badanie zostało przeprowadzone przez samych studentów i jak mówi opiekunka koła oraz wykładowca Akademii Tarnowskiej dr Anna Gądek, w Tarnowie są potrzebne nowe, tanie miejsca zamieszkania dla studentów.
– Konkluzja okazała się bardzo prosta. Młodzi ludzie chcą się usamodzielniać, a ci mieszkający w Tarnowie i okolicach wciąż są uzależnieni pod kątem mieszkaniowym od rodziców. Oczywiście nie chodzi tutaj o miłość do nich, a po prostu o swoją samodzielność, tych którzy chcą przeżyć studia po swojemu. Dlatego też podkreślali w badaniu na brak takiego miejsca do zamieszkania w Tarnowie, na które stać byłoby każdego studenta. To jest pierwszy problem: ‘zostanę tutaj jak będę miał tani akademik’. Jeśli będzie w przystępnej cenie takie miejsce, to student będzie nie tylko tutaj mieszkał, ale też jadł, tu korzystał z kultury czy komunikacji. Są to czynniki miastotwórzcze.
Sami studenci podkreślają, że obecny akademik Akademii Tarnowskiej jest przepełniony, a mieszkania w Tarnowie drogie, więc wielu ich kolegów woli wybrać studia w większym mieście, gdzie nie ma problemu z dostępnością tanich pokojów w akademikach.
– Jednym z głównych czynników, przez które młodzi nie zostają w Tarnowie, to brak zakwaterowania, albo drogie mieszkania. Obecne akademiki są przepełnione i bardzo ciężko o miejsce w nich. – Mieszkanie w akademiku to świetna opcja. Ciężko też stworzyć społeczność akademicką, kiedy utrudniony jest dostęp do innych studentów. Mam na swoim kierunku osoby, które dojeżdżają na uczelnie zza Bochni i to zakwaterowanie jest dla nich dużą przeciwnością. – Bardzo dobrym przykładem w tej kwestii jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, gdzie ta społeczność akademicka po zajęciach, czy w trakcie juwenaliów ma swoje miejsce, gdzie może się spotykać i to naprawdę przyciąga tych ludzi, a tam nie przychodzą tylko studenci zamieszkujący akademiki, ale też studenci z innych uczelni. Stworzenie takiego miejsca dla studenta w Tarnowie byłoby super pomysłem. Byłoby to dla nas przyjazne, bylibyśmy otoczeni swoimi rówieśnikami i zawsze można byłoby znaleźć pomoc, czy po prostu rozerwać się po ciężkim tygodniu. – Stworzenie takiego miejsca jest kluczowe, bo młodzi dorośli będą mogli się spotykać, a z tego może wyniknąć wiele świetnych pomysłów i uważam, że to jest bardzo potrzebne w tym momencie
– mówili studenci prawa na Akademii Tarnowskiej Dominika Stachowska i Tomasz Wantuch.
Obecnie Akademia Tarnowska dysponuje Domem Studenta, przy ul. Słowackiego, gdzie znajduje się miejsce dla 170 osób. Pokoje tam są trzyosobowe, a opłata jednego studenta za miejsce w takim pokoju na miesiąc kosztuje 430 złotych.
Dodatkowo Dom Studenta dysponuje 30 miejscami hotelowymi w pokojach jedno, dwu i trzyosobowymi oraz apartament dla studentów studiów niestacjonarnych i osób prywatnych.