Uzależnienie od sportu wśród przyczyn stwierdzenia nieważności małżeństwa

Sad Diecezjalny

Prawie 700 spraw na wokandzie sądowej, a w 2023 roku przyjęto 164 nowe pozwy, czyli podobnie jak w 2022 r. To dane z Sądu Diecezjalnego w Tarnowie, gdzie zgłaszają się osoby, które chcą się starać o stwierdzenie nieważności małżeństwa.

W 2023 roku zakończyło się 197 spraw, w tym wydano 175 wyroków. To najwięcej w historii tej instytucji.

Oficjał ks. dr Rafał Wierzchanowski mówił w Pulsie Regionu, że nadal główną przyczyną stwierdzenia nieważności małżeństwa jest niedojrzałość do podjęcia i wypełnienia istotnych obowiązków małżeńskich

– Zazwyczaj konkretyzuje się to w jakiejś patologii osobowości, czy w uzależnieniach od alkoholu, hazardu, narkotyków, świata wirtualnego – gier komputerowych, a ostatnio mieliśmy przypadek uzależnienia od sportu. Są to sytuacje, gdzie osoba na pierwszym miejscu stawia 'kawalerskie”, niezobowiązujące życie, zapominając, bądź całkowicie pomijając jakiekolwiek obowiązki małżeńskie.

Różne są staże małżeńskie stron procesowych.

– Większość przypadków to staż od 5 do 10 lat. Mieliśmy takie sprawy, gdzie małżonkowie byli razem dwa dni, tydzień, miesiąc. Różnie to jest, zwłaszcza wtedy jeżeli przed zawarciem małżeństwa ktoś prowadzi podwójne życie i nie jest w stanie dopełnić przysięgi wierności.

W większości Sąd Diecezjalny stwierdza nieważność małżeństwa. To 80 proc. przypadków. To sprawy już po wstępnej weryfikacji w poradniach prawno- kanonicznych. Działają one w Tarnowie, Nowym Sączu i w Mielcu. Bezpłatnie można uzyskać poradę, czy są przesłanki aby starać się o stwierdzenie nieważności małżeństwa. W ubiegłym roku udzielono w nich ponad 750 porad.

Procesy o stwierdzenie nieważności małżeństwa to część zadań realizowanych przez pracowników Sądu Diecezjalnego w Tarnowie. Zajmują się oni także sprawami administracyjnymi zleconymi przez biskupa diecezjalnego, dotyczącymi kapłanów i osób świeckich.

 

Posłuchaj rozmowy z ks. Rafałem Wierzchanowskim:

Exit mobile version