Ciepłownicy z całej Polski podglądają nowoczesne instalacje w Nowym Sączu. Wizyta studyjna jest jednym z elementów konferencji „Nowe Kierunki Kogeneracji” organizowanej w mieście przez wydawnictwo „Nowa Energia”. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu chwalić będzie się elektrociepłownią przy ul. Lwowskiej, a także kotłownią Milenium.
Jak podkreśla prezes Paweł Kupczak, kogeneracja jest jednym z głównych kierunków, w których rozwija się energetyka cieplna.
– Czasy gdy w 100% opieraliśmy się na jednym surowcu już bezpowrotnie minęły. Musimy te źródła dywersyfikować i ta dywersyfikacja odbywa się m.in. z wykorzystaniem układu kogeneracyjnego. On będzie u nas odpowiadał za około 25-30% produkcji ciepła, co dla nas jest już istotną ilością. Drugi atut to jest to, że możemy dobierać takie źródło produkcji ciepła, którego surowiec jest aktualnie najtańszy.
To pozwala utrzymać ceny ciepła z sądeckiego MPEC-u poniżej średnie j krajowej – dodaje prezes. Jak podkreśla wiceprezydent Artur Bochenek ceny są atrakcyjne mimo wielu inwestycji.
– Na rozbudowę sieci i jej wymianę wydaliśmy dziesiątki milionów złotych, zresztą pozyskanych m.in. z NFOŚ. Amortyzacja tych środków powinna sprawić, że za ciepło powinniśmy płacić dużo więcej.
Prezes zapowiada kolejne milionowe plany. Mimo zimy trwają prace przy nowej sieci ciepłowniczej. Już trwają prace przy ulicy Zielonej, które mają pozwolić na podłączenie do ciepła MPEC do uczelni i akademika WSB. O takie przyłącza pytają tez kolejni mieszkańcy tej okolicy.
Najbliższym wyzwaniem ma być rozbudowa ciepłowni Stary Sącz.
– Tam powstają nowe osiedla, już dwa bloki w pełni powstały, a kolejny będzie budowany. Jest planowany obiekt SIM-u czyli społecznego budownictwa. Te wszystkie obiekty będą, albo już są w pełni podpięte do sądeckiego MPEC-u. W związku z tym, że są ta nowi odbiorcy musieliśmy zwiększyć moc naszego źródła i tam też powstaje układ kogeneracyjny.
Do 2016 roku w Starym Sączu ogrzewano węglem, a później gazem. Po wprowadzeniu kogeneracji, możliwe będzie produkowanie przez MPEC także prądu. Prace powinny zakończyć się w tym roku przed nowym sezonem zimowym.