Od dzisiaj (1.02) rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa w subregionie tarnowskim. Przed komisją wojskową jako pierwsi staną młodzi ludzie z powiatu tarnowskiego. Jest ich ponad 1,1 tys.
Od samego rana w siedzibie Powiatowej Komisji Lekarskiej dla powiatu tarnowskiego zjawiło się kilkudziesięciu młodych mężczyzn, którzy wcześniej listownie otrzymali wezwania. Jak mówią, zdają sobie sprawę z obowiązku, a do samego badania podchodzą raczej ze spokojem.
– Jestem spokojny, ale dzisiaj przyszedłem tutaj tak na 'żywioł’. Odbieram to pozytywnie, choć było zaskoczenie, jak dostałem wezwanie. Szczerze mówiąc nie spodziewałem się, że to będzie tak szybko. Zostało nam wyjaśnione czym się różni kwalifikacja od poboru i trochę stres zniknął. – Z jednej strony byłem trochę zaskoczony, ale z drugiej wiedziałem, że to też się będzie w tym roku zbliżać. Mimo tego, że wiedziałem jak będzie wyglądać kwalifikacja, to był lekki stres. Na pewno warto mieć już to z głowy i później nie musieć się tym martwić. Ponadto jak się pójdzie od razu, to unika się wszystkich kar, jakie są za niestawiennictwo. – Słyszałem, że takie wezwania się otrzymuje, ja takie dostałem i przyszedłem. – Nie mam żadnych większych emocji i oczekiwań związanych z kwalifikacją.
Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tarnowie ppłk Piotr Rowiński przekazuje i uspokaja, że wszystkie procedury związane z kwalifikacją wojskową są bardzo proste i sprawne, dlatego nie ma się czego bać.
– Na samym początku ma miejsce sprawdzenie tożsamości. Później podanie danych osobowych i uzupełnienie formalności. Później wezwani przechodzą taką 'ścieżkę zdrowia’, polegającą na wizycie u psychologa, a następnie badaniu lekarskim. Na samym końcu wszyscy otrzymują stosowne doświadczenie.
Jednocześnie wojskowi przypominają, że kwalifikacja wojskowa jest obowiązkowa, a za niestawiennictwo w terminie, bądź unikanie przyjścia na badania grożą kary.
– Warto pamiętać, że kwalifikacja to nie mobilizacja, ale jeżeli ktoś by nie mógł przyjść, bo np. mu termin nie odpowiada, to musi do wójta, burmistrza czy prezydenta złożyć wcześniej odpowiednie pismo i wówczas mu zostanie zmieniony termin podejścia do kwalifikacji wojskowej
– dodaje ppłk Piotr Rowiński.
W czasie trwania kwalifikacji wojskowej młodzi ludzie mogą uzyskać dodatkowe informacje na temat bycia żołnierzem i możliwości przystąpienia do wojska. Tym razem zjawili się żołnierze z 113. Batalionu Lekkiej Piechoty oraz 6. Brygady Desantowo-Szturmowej, którzy opowiadali ma czym polega ich służba.
– Odpowiadamy na wszystkie pytania, np. jak to jest być żołnierzem, jak dostać się do wojska, jak jest realizowany dzień żołnierza. Ze swojej strony opowiadamy, jak to wygląda. Zazwyczaj panowie też pytają o rodzaj sprzętu wojskowego. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że wojsko na pewno oferuje rozwój. Wyjeżdżamy na różne szkolenia, jest też możliwość zdobycia wykształcenia. Szeregowi zawodowi realizują codziennie swoje obowiązki, wyjeżdżają na poligony, ćwiczą. Akurat w naszej jednostce jest jeszcze możliwość oddawania skoków ze spadochronem. Codziennie można się wielu rzeczy dowiedzieć o sobie, np. czy się podoła służbie, czy jest się w stanie przekroczyć bariery
– przekazuje kpr. Marcin Teper z 6. Brygady Powietrzno-Desantowej.
Czy jednak młodzi ludzie chcą wiązać swoją przyszłość z zawodowym wojskiem?
– Mam plan pomyśleć nad tym, czy wstąpić do wojska. Myślę, że niektórzy w wojsku mogą znaleźć swoją drogę. – Jeśli będę musiał, to tak, inaczej nie. – Dla mnie osobiście nie jest to kuszące. Mam już pewne plany i wiem co chcę robić w życiu, dlatego to nie zmieni mojej decyzji. – To wygląda bardzo atrakcyjnie, ale też mam już swoje plany i raczej nie wiążę swojej przyszłości z wojskiem. – Raczej nie bardzo widzę się w wojsku. Jestem aktualnie na kierunku informatycznym i w tym chciałbym kierować swoją przyszłość.
Kwalifikacja wojskowa w powiecie tarnowskim potrwa do 28 marca. Następne komisje będą się otwierać w następującej kolejności:
- powiat dąbrowski – od 19 lutego do 11 marca;
- powiat bocheński – od 26 lutego do 26 marca;
- miasto Tarnów – od 4 marca do 4 kwietnia;
- powiat brzeski – od 28 marca do 29 kwietnia.