Na mapie Nowego Sącza jest już nowe miejsce zapewniające opiekę dzienną i całodobową [ZDJĘCIA]

centrum NS024

Skorzystają z niego nie tylko seniorzy, ale osoby w różnym wieku potrzebujący m.in. rehabilitacji czy tzw. opieki wytchnieniowej. Przy ul. Nawojowskiej w sąsiedztwie miejskich DPS-ów powstało Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. We wtorek (30.01) oficjalnie otwarto tę placówkę.

Centrum oferuje opiekę całodobową i dzienną. Równocześnie z tej placówki może korzystać 20 osób, dla których dostępne są różne formy wsparcia – wyjaśnia dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Sączu, Luiza Piątkiewicz.

– 16 miejsc jest w formie dziennej, a 4 w formie całodobowej, przewidziano również jedno miejsce dla celów tzw. opieki wytchnieniowej. W budynku znajduje się cześć dzienna, w której będą prowadzone zajęcia w godzinach od 8.00 do 16.00 z np. logopedą, psychologiem, kulinoterapia, terapia manualna, jak również część całodobowa, gdzie osoby będą przebywać 24 godziny na dobę.

Będą one mogły korzystać z rehabilitacji, a także pomocy m.in. pielęgniarek, terapeutów, psychologa czy pracowników socjalnych. Jak zaznaczał prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel, nowy budynek należący do miasta jest funkcjonalny i bardzo nowoczesny.

– Bardzo się cieszę, że w takim standardzie nareszcie nasi mieszkańcy będą mogli korzystać z tego typu usług. Udało się w taki szybkim czasie wybudować cały obiekt, wyposażyć go, mamy wspaniały personel.

Kadra jest już skompletowana. Opieką w centrum zajmować będzie się kilkanaście osób, w tym m.in. panie Wioletta i Barbara, które są już w gotowości i deklarują.

– Przede wszystkim profesjonalną opiekę i otwarte serca. Wydaje nam się, że wszystko jest na bardzo wysokim poziomie, dostosowane do potrzeb naszych przyszłym mieszkańców, na których czekamy.

– Dopiero zaczynamy, bo jest to nowe zadanie, aczkolwiek myślę, że krok po kroku uda nam się stworzyć miejsce domowe, do którego nasi podopieczni chętnie będą przychodzić

– dodaje kierownik Katarzyna Sobczyk.

Teraz trwa oczekiwanie na pierwszych uczestników, którzy mogą zgłaszać się tu przez MOPS. Z usług placówki skorzystają osoby w różnym wieku, potrzebujące pomocy oferowanej przez centrum.

Aby ubiegać się o miejsce, trzeba spełniać pewne kryteria – zaznacza dyrektor Luiza Piątkiewicz.

– Przede wszystkim posiadać orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz dostarczyć zaświadczenie od lekarza np. rodzinnego o potrzebie objęcia tym wsparciem. Miejsca są rotowane, tak na prawdę długość pobytu jest oceniana na podstawie wskazań lekarskich.

Centrum zostało wybudowane w rok. Koszt inwestycji to ponad 5 milionów złotych.

Exit mobile version