Umowa została podpisana a wykonawca zabrał się do pierwszych prac. Oficjalnie rozpoczęła się inwestycja, na którą w Dąbrowie Tarnowskiej oczekiwano od wielu lat. Mowa o gruntownej przebudowie dąbrowskiego rynku.
Wykonawca wyłoniony w trzecim przetargu podpisał w poniedziałek (29.01) umowę z Urzędem Miejskim na realizację inwestycji i rozpoczął pracę. Jednak na razie nie koparkami na rynku, a na papierze przy przygotowaniu szczegółowego projektu nowego centrum miasta. Rozpoczęcie prac budowlanych przewidziano dopiero na połowę tego roku.
Mieszkańcy Dąbrowy Tarnowskiej w rozmowach z reporterem RDN Małopolska nie kryli radości, że w końcu ich rynek się zmieni, bo obecny ma niewiele do zaoferowania i nie zmienił się od kilkudziesięciu lat.
– No, żeby to wszystko zrobili to na pewno będzie super! Bardzo potrzebne jest nowe miejsce dla mieszkańców, szczególnie dla młodych małżeństw z dziećmi, żeby mieli gdzie spędzić czas. – Oby tylko było dużo drzew, kwiatów i zieleni. – Zagospodarowanie takiego rynku nie tylko jest potrzebne, ale wręcz konieczne. – Jestem za! Niech w końcu coś będzie dla młodych, a emeryci też by mieli gdzie siąść spokojnie na ławce i odpocząć. – Niech się zmieni, bo od 60 albo 70 lat nic nie było przy tym rynku robione. – Myślę, że to dobry pomysł, bo to zachęci mieszkańców, aby więcej wychodzili i spędzali tam czas z dziećmi. – W Dąbrowie teraz nie ma niestety takiego miejsca, poza parkiem, żeby sobie posiedzieć w fajnym otoczeniu.
Wizja rynku wielokrotnie się zmieniała jednak ostatecznie stanęło na tym, że na pewno znajdzie się na nim fontanna, tężnia solankowa, niewielka muszla koncertowa, mały punkt gastronomiczny oraz sklepik.
Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski zapewnia, że na rynku będzie też sporo nowej zieleni, czyli kwiatów i drzew, ale pozostanie też ta dotychczasowa.
– Na pewno dużo tej zieleni, która teraz jest, zostanie. Ten bukszpan, który teraz jest również musi zostać. Będziemy dyskutować jeszcze co do formy i kształtu tych krzewów, bo ten bukszpan dziś jest niszczony przez ćmę bukszpanową i nikt nie jest w stanie tych roślin utrzymać. Będą na pewno trawniki, miejsca z leżakami i ławkami, gdzie będzie można odpoczywać. Nowa roślinność to pewnie będą kwiaty w donicach i nasadzenia nowych drzew. To będzie już wszystko szczegółowo określone w projekcie.
Nowy wygląd rynku, który można zobaczyć poniżej na wizualizacji ma sprawić, że centrum Dąbrowy Tarnowskiej stanie się miejscem rekreacji i spotkań dla mieszkańców, gdzie będą mogli wypocząć i spędzić czas podczas różnych wydarzeń, bo to umożliwi nowy rynek.
– Chciałbym, aby tak w przyszłości się działo. Podczas weekendów na placu przed Urzędem Miasta i Gminy będziemy się mogli spotykać, koncertować i organizować różne wydarzenia. W lecie podczas upałów będzie można schłodzić się przy fontannie, a to jak wiadomo dobra zabawa dla dzieci, dorośli również będą mieli miejsce do spędzania wolnego czasu. Tężnia, która znajdzie się w centrum miasta, a to rzadko się zdarza, żeby tak było, bo zazwyczaj są w innych miejscach, też będzie przyciągać ludzi. Muszla koncertowa da możliwość na organizację różnych występów i fajne zorganizowanie weekendowego popołudnia mieszkańcom miasta
– dodaje Krzysztof Kaczmarski.
Umowa z wykonawcą opiewa na ponad 5,2 mln złotych. Miastu udało się go wyłonić dopiero w trzecim przetargu, bo wcześniej firma oczekiwała nawet ok. 6 mln złotych za swoje usługi, jednak przy trzecim przetargu obniżyła swoją cenę.
Wykonawcą przebudowy będzie tarnowska firma MTM Budownictwo, która niedawno wykonywała przebudowę dąbrowskiego letniego basenu. Jak mówi wiceprezes zarządu firmy Tomasz Blicharski wyzwaniem przy pracach mogą okazać się niespodziewane wykopaliska.
– Oczywiście, że obawiamy się tego co możemy znaleźć pod ziemią. Nasze obawy przy pierwszym przetargu miały odzwierciedlenie w naszej cenie. Do kolejnego przetargu się dobrze przygotowaliśmy, przeanalizowaliśmy wszystko i porozmawialiśmy z osobami odpowiedzialnymi za budowę infrastruktury rynku. Myślę, że wszystko mamy przeanalizowane. Oczywiście takie rzeczy, jak prace archeologiczne, do których nas zobligowano, mogą pokazać rożne rzeczy. Ciężko powiedzieć co możemy odkopać. Różne mieliśmy już sytuacje, bo pojawiały się pod ziemią np. kości ludzkie czy monety poniemieckie.
Wszystkie prace na rynku będą prowadzone pod nadzorem archeologicznym Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Realizacja przebudowy jest w formie zaprojektuj i wybuduj. To oznacza, że najbliższe miesiące wykonawca będzie szczegółowo projektował ostateczny wygląd centrum miasta. Po ukończeniu projektu ma przystąpić do robót w terenie. Według planu wykonawcy prawdopodobnie pierwsza łopata na rynku zostanie wbita w drugiej połowie tego roku.
Termin realizacji tej inwestycji to 24 miesiące, więc finał prac według tego założenia najpóźniej nastąpi 31 grudnia 2025 roku.
Do trzech razy sztuka. W końcu wyłoniono wykonawcę przebudowy rynku w Dąbrowie Tarnowskiej