Mniej uczniów w Tarnowie. Czy kolejne klasy zostaną zlikwidowane?

348360234 210329465201261 6288636612173810941 n

Czy tarnowskie szkoły ponadpodstowowe czeka rewolucja od nowego roku szkolnego? Uczniów kończących w tym roku podstawówkę jest zdecydowanie mniej niż poprzednio co może znacznie wpłynąć na liczbę oddziałów w szkołach, a co za tym idzie i nauczycieli.

Zastępca prezydenta do spraw edukacji i sportu Bogumiła Porębska przekazuje, że magistrat jest już po wstępnych rozmowach z dyrektorami szkół dotyczących naboru.

– W optymistycznym wariancie zakładamy, że uczniów będzie tylko 1/3 mniej. Tarnowskich dzieci było w tamtym roku 1 500, a teraz 480. Nie wiem jaka będzie sytuacja z dziećmi spoza Tarnowa, czy też możemy założyć, że przyjdzie podobna liczba. Jeżeli tak, to proszę sobie wyobrazić – 1 000 uczniów to 30 oddziałów, chyba że dyrektorzy się zdecydują na mniejsze, 24-osobowe, bo to jest absolutnie możliwe.

Zdaniem wiceprezydent, teraz dyrektorzy szkół ponadpodstawowych mają przemyśleć swoją strategię związaną z otwieraniem oddziałów dla pierwszoklasistów, a także naborem. Czasu nie ma jednak zbyt wiele, ponieważ w lutym magistrat musi ogłosić do kuratorium proponowaną liczbę klas, które na przyszły rok szkolny zostaną otwarte, a w przypadków liceów – również rozszerzenia.

Czy zmniejszenie oddziałów może spowodować cięcia w postaci redukcji etatów nauczycieli? Teoretycznie tak, ale Bogumiła Porębska ma nadzieję, że jednak do tego nie dojdzie.

– Ta sytuacja nie dotyczy tylko Tarnowa. W tym momencie to dotyka całą Polskę. Ten skumulowany rocznik, związany z sześciolatkami był odraczany, przez co mamy to co mamy. Myślę, że u nas gładko to przejdzie, ponieważ wielu dyrektorów zabezpieczyło w ten sposób nauczycieli, że przez ostatnie lata nie przyjmowano nowych nauczycieli, a były godziny ponadwymiarowe. W związku z tym może się okazać, że ten rok będzie tylko tak zwanym 'gołym’ etatem i nie będzie godzin ponadwymiarowych. Reszta natomiast będzie w porządku.

Standardowo rekrutacja do szkół ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest miasto Tarnów rozpocznie się najprawdopodobniej w połowie maja.

Tymczasem na poprzedniej sesji Rady Miejskiej tarnowscy radni podjęli decyzję o likwidacji sześciu liceów ogólnokształcących oraz trzech szkół policealnych, funkcjonujących w zespołach szkół. Głównym powodem takiej decyzji był fakt, że od dłuższego czasu nie ma w nich uczniów i w zasadzie i tak nie funkcjonują.

Sześć tarnowskich liceów zostanie zlikwidowanych. Z jakiego powodu?

Exit mobile version