Goście audycji Rozgryźć Kościół o znaczeniu lekcji religii

417507051 7157611247619491 1816630777353997969 n

– Religia w szkole ma olbrzymi potencjał dobra – mówili goście audycji Rozgryźć Kościół w radiu RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. To formacja młodych, którzy m.in. poznają Ewangelię, życie i nauczanie świętych, a także ważnych ludzi Kościoła. To też promocja wolontariatu, integracja środowiska szkolnego dzięki działaniom podejmowanym w środowisku lokalnym.

Rolę religii w procesie wychowania podkreśla dyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli dr Łukasz Cieślik.

– Lekcja religii to przestrzeń do stawiania pytań, które nurtują młodzież. Ma ona wymiar formacyjny. Jeśli mamy dobrego katechetę, który jest otwarty na potrzeby młodych i zagadnienia, które ich interesują, to lekcja religii może być przestrzenią do podejmowania tych trudnych tematów, a wiemy, że tego czasu na próbę znalezienia odpowiedzi na innych przedmiotach bardzo często nie ma.

Nauczyciele religii ciągle się dokształcają, duże jest zainteresowanie warsztatami, konferencjami.

– Nauczyciele lekcji religii rozwijają swój warsztat metodyczny, dydaktyczny. Trzeba też podkreślić, że podstawa programowa nauczania lekcji religii w pewien sposób wymusza także korzystanie z innych form doskonalenia, które również oferuje Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Korelacja międzyprzedmiotowa jest obecna i wymaga także od nauczycieli religii bardzo szerokiego spojrzenia, choćby korelacja z językiem polskim, historią, filozofią, etyką, muzyką, plastyką, co też i ma przełożenie na organizowane warsztaty

– mówił dyrektor Wydziału Katechetycznego ks. dr Andrzej Jasnos.

Tymczasem 6 marca w Tarnowie odbędzie się Małopolski Turniej – Warsztaty – Chrześcijańskich Gier Planszowych.

– Gry, rywalizacja to ciekawy element zwłaszcza dla młodego pokolenia, dlatego w Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli mówimy szeroko, zwracając uwagę na korzyści i zagrożenia. W tym przypadku mówimy o korzyściach. Ważne jest, by przy okazji gier, rywalizacji starać się promować dobre treści. Ten turniej i warsztaty, które przygotowujemy w marcu wspólnie z Wydziałem Katechetycznym mają temu służyć, żeby promować dobre wartości, bo nie zawsze tak jest w przypadku gier

– mówi dyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli dr Łukasz Cieślik.

Udział w turnieju i warsztatach jest bezpłatny. Wystarczy zgłosić swoją szkołę na stronie: KLIKNIJ TUTAJ

Do udziału w turnieju-warsztatach przyjmowani są uczniowie od 5 klasy szkoły podstawowej po 4 klasę liceum/5 technikum/3 zawodową.

Dwie zwycięskie drużyny zakwalifikują się do udziału w ogólnopolskim finale turnieju chrześcijańskich gier planszowych w Konstancinie Jeziornej, który odbędzie się w czerwcu.

Uczestnicy zagrają w 5 gier: Początki Państwa Polskiego 966 -1000. Święty Wojciech, Jan Paweł II – państwa, miasta, ludzie, słowa i znaki, Mojżesz i Ziemia Obiecana, Wehikuł czasu Starego i Nowego Testamentu, Tajemnice Różańca.

 

Posłuchaj rozmowy w audycji Rozgryźć Kościół:

Exit mobile version