Sześć tarnowskich liceów zostanie zlikwidowanych. Z jakiego powodu?

418539597 255918980856460 7869074120308015170 n

Od nowego roku szkolnego 2024/2025 w Tarnowie będzie o sześć mniej liceów ogólnokształcących, a także trzech szkół policealnych

Od nowego roku szkolnego 2024/2025 w Tarnowie będzie o sześć mniej liceów ogólnokształcących, a także trzech szkół policealnych. Takie decyzje podjęli na czwartkowej (18.01) sesji tarnowscy radni. Dotyczy to części liceów do tej pory funkcjonujących w zespołach szkół.

Likwidacja dotyczy następujących szkół: VIII Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Technicznych, IX Liceum Ogólnokształcącego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, XII Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych, XIII Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych, XVII Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Budowlanych, a także XV Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych.

Ponadto zlikwidowane zostaną szkoły policealne, do tej pory znajdujące się w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych, Zespole Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych oraz w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

Jak przekazuje zastępca prezydenta do spraw edukacji i sportu Bogumiła Porębska, głównym powodem decyzji o likwidacji placówek edukacyjnych jest fakt, że od dłuższego czasu nie ma w nich uczniów i w zasadzie i tak nie funkcjonują.

– W latach 90. w zespołach szkół powstawały licea, bo wtedy był taki trend, również w Tarnowie. Obecnie są to szkoły, w których nawet od 16 lat nie ma żadnego ucznia. Nie dlatego, że nie było naboru, bo go nie ogłaszaliśmy, po prostu nie było chętnych. W związku z tym trzeba było w końcu zrobić porządek i wydaje mi się, że przyszedł najlepszy okres do wprowadzenia zmian, czyli wykluczyć z naszego systemu szkoły, w których nie ma ani jednego ucznia.

Bogumiła Porębska jednocześnie zapewnia, że ta decyzja w żaden sposób nie wpłynie na dyrektorów, nauczycieli czy cały personel zatrudniony w zespołach szkół, w których dojdzie do likwidacji liceów. Inaczej może być jednak w przyszłości w związku z naborem na nowy rok szkolny.

– Były takie pytania dotyczące przyszłości nauczycieli w tych szkołach. Tam również dla tych uczniów nie było nauczycieli. Oni dalej są zatrudnieni w zawodzie w zespole szkół i nic się nie zmienia w ich statusie. Z punktu widzenia organizacji szkoły nic się nie zmieni. Jedyną zmianą, którą przewidujemy w przyszłym roku będzie pewnie zmniejszony nabór do szkół ponadpodstawowych ze względu na ten 'dziwny’ rocznik. Mamy 480 uczniów w klasie ósmej, więc to będzie ewentualny powód do zmniejszenia liczby oddziałów, a co za tym idzie, być może i liczby nauczycieli. Natomiast ta likwidacja liceów absolutnie nic nie zmienia w tych zespołach szkół.

Formalnie szkoły przeznaczone do likwidacji będą funkcjonować do 31 sierpnia. Później formalnie przejdą już do historii. Ze względu na brak uczniów w obu szkołach, nie ma konieczności zawiadamiania rodziców uczniów czy dorosłych uczniów o zamiarze likwidacji szkoły. Urzędnicy zapowiadają, że planowana likwidacja szkół w Tarnowie nie spowoduje zmian w ponoszonych przez budżet miasta kosztach na oświatę.

Bogumiła Porębska nie będzie już zastępcą prezydenta Tarnowa

Exit mobile version