Ten rak to już prawdziwa epidemia wśród mężczyzn (audycja z 16.01.2024)

417076315 1084930239368433 1191278825529216312 n

Coraz więcej mężczyzn choruje na raka prostaty. To podstępny wróg, bo przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów.

Specjalista urologii, lek. Mateusz Nowak, który był gościem programu Bez Skierowania zwracał uwagę, że rak prostaty jest najczęstszym nowotworem wśród mężczyzn, kiedyś kojarzony głównie ze starszym wiekiem – teraz występuje u coraz młodszych osób.

Urolog przyznał na antenie RDN Małopolska, że niedawno operował czterdziestoparoletniego pacjenta z rakiem prostaty. Specjalista ubolewał nad tym, że mężczyźni niechętnie badają się profilaktyczne, a o raku dowiadują się najczęściej przypadkowo, a takich diagnoz jest bardzo dużo.

Lekarz Mateusz Nowak mówi o prawdziwej epidemii tego raka.

– To jest dla mnie codzienność, codziennie widuję takich pacjentów. To jest też tak, że pacjenci zgłaszają się zazwyczaj z innym problemem z prostatą. Przychodzą ponieważ mają problemy z oddawaniem moczu. Tutaj uspokajam, bo najczęściej te objawy, które mamy: zaburzenia oddawania moczu, częste oddawanie moczu to najczęściej przyczyną jest zwykłe, łagodne powiększenie prostaty, ale może też być za to odpowiedzialny rak prostaty. Natomiast zwrócę uwagę na to, że rak prostaty przebiega na początku bezobjawowo, czyli nie odczuwamy żadnych dolegliwości, on jest bardzo mały, rozwija się niekiedy nawet 10 lat zanim zacznie coś się dziać konkretnego, dlatego bardzo ważne są badania profilaktyczne, bycie pod stałym nadzorem urologa.

Podstawowe badanie wykonywane w profilaktyce i diagnostyce raka prostaty to badanie PSA na podstawie próbki krwi. W tej chwili każdy mężczyzna może wykonać to badanie w ramach bezpłatnego pakietu badań Profilaktyka 40 Plus. Badanie w ramach tego programu można powtórzyć jeżeli od ostatniego badania minęło 12 miesięcy.

Urolog Mateusz Nowak podkreślał, że w profilaktyce raka prostaty, podobnie jak w przypadku innych nowotworów, ważny jest zdrowy styl życia.

– Ten temat dotyczy każdej choroby nowotworowej w obecnych czasach. Jak wiemy, nowotwór powstaje jako taka wykładnia wielu różnych czynników. To są nasze geny, nasz styl życia, nasza dieta, miejsce w którym żyjemy, chemikalia z którymi się stykamy. Udowodniono, że na pewno rak prostaty powstaje częściej u osób z nadwagą, z otyłością, spożywających dużo pokarmów mięsnych.

Specjalista zwracał, uwagę, że rak prostaty jest dobrze rokującym nowotworem, pod warunkiem, że w porę zostanie wykryty. Dzięki dostępnym metodom leczenia, m.in. radioterapii i zabiegom chirurgicznym nawet w ponad 95 procentach jest całkowicie wyleczalny.

Exit mobile version