Pod hasłem 'Będziesz miłował Pana, swego Boga…, a swego bliźniego jak siebie samego’ dziś rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Z przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie płynie wezwanie, abyśmy i my pomagali potrzebującym.
W diecezji tarnowskiej byli i nadal są uchodźcy z Ukrainy, którzy znaleźli tutaj schronienie przed wojną, która trwa już dwa lata. Wśród tych ludzi są katolicy, grekokatolicy i prawosławni. Kościół tarnowski od początku wojny pomaga uchodźcom.
– Staramy się wyjść im naprzeciw. Jeżeli chodzi o katolików, to jest to zrozumiałe, ponieważ włączają się w życie naszych wspólnot. Pomagamy także grekokatolikom, dając im możliwość tworzenia duszpasterstwa w większych miastach diecezji tarnowskiej. W ramach Centrum Integracji Ukraińskiej, które działa w Tarnowie przy naszej Fundacji Caritas Sacerdotalis, staramy się wyjść naprzeciw tym, którzy są przedstawicielami różnych wyznań, religii, aby pomóc im odnaleźć się na terytorium naszej diecezji
– mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż.
Centrum Integracji Ukraińskiej, które działa w Tarnowie od ubiegłego roku cieszy się dużym zainteresowaniem.
To miejsce spotkań, promocji kultury, warsztatów, zajęć językowych. Organizowane są też wspólne wyjazdy. Osoby, które doświadczyły dramatu wojny mogą liczyć również na opiekę duchową.
Jak mówi duszpasterz grekokatolików w Tarnowie ks. Piotr Tsiviuk, Tarnowskie Centrum Integracji Ukraińskiej jest miejscem spotkań, w którym ludzie poznają się i wspierają.
– Z błogosławieństwem biskupa Andrzeja Jeża działa Centrum Integracji Ukraińskiej w Tarnowie. Jest to przepiękne miejsce spotkań, w którym poznajemy drugiego człowieka, a najpierw siebie. Każde spotkanie w centrum, czy to dorosłych, czy dzieci to jest moment spotkań. Także spotkania Pana Boga, który łączy ludzi w trudnym czasie. Szczególnie Diecezja Tarnowska jest tym miejscem, które wspiera i Centrum Integracji i nasz Kościół, pozwala nam się spotykać, i w kościele i w centrum, i realizować nasze działania, pomagać jeden drugiemu tak, jak uczy nas Pan Jezus.
Uchodźcy z Ukrainy, którzy po wybuchu wojny znaleźli schronienie w Tarnowie, podkreślają, że takie miejsce jest potrzebne.
– Dla osób z Ukrainy to jest bardzo fajne miejsce, ponieważ mogą tutaj przybywać, rozmawiać ze sobą, wspierać siebie nawzajem i myślę, że jest to bardzo dobry pomysł. – Dla takich ludzi zagubionych, którzy zmieniają miejsce zamieszkania nie z własnej woli to będzie najważniejsze miejsce w tym mieście. – Bardzo się cieszę i bardzo dziękujemy wszystkim Polakom za pomoc dla Ukrainy. Bardzo dobrze się czuję tutaj w Polsce. Zawsze Polacy byli dla Ukraińców bardzo gościnni. – Razem pracowali tutaj Ukraińcy i Polacy, wspólnymi siłami zrobili dom, takie mieszkanie dla Ukraińców, uchodźców żeby mieli gdzie się spotykać z przyjaciółmi z Ukrainy i Polski, aby było nasze miejsce wspólne.
Centrum Integracji Ukraińskiej mieści się przy Placu Kazimierza Wielkiego 5 w Tarnowie.
Inicjatorem i głównym partnerem projektu jest Diecezja Tarnowska. To dzieło wspiera m.in. diecezjalna kapłańska Fundacja Caritas Sacerdotalis, Caritas Diecezji Tarnowskiej.