Wkrótce ruszy kwalifikacja wojskowa. Wezwania dostaną młodzi mężczyźni i kobiety

Pawel Badon

kpt. Paweł Badoń

Ponad 3 tysiące młodych ludzi z całego subregionu tarnowskiego w tym roku będzie musiało stanąć przed komisją w ramach kwalifikacji wojskowej.

Od 1 lutego w całej Polsce rozpocznie się kwalifikacja wojskowa.

Jak uspokaja rzecznik prasowy Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tarnowie kpt. Paweł Badoń, młodzi ludzie nie muszą się obawiać, bo kwalifikacja nie oznacza poboru do wojska.

– Tak naprawdę nie ma się czego obawiać. Kwalifikacja wojskowa, czyli to cykliczne nasze przedsięwzięcie, które jest tak naprawdę organizowane przez wojewodę na administrowanym terenie. To wojewoda przy współpracy starostw powiatowych i szefów WCR organizują taką kwalifikację wojskową, której głównym celem jest sprawdzenie zdolności fizycznej i psychofizycznej do pełnienia czynnej służby wojskowej. Takie przedsięwzięcie odbywa się każdego roku i tym razem również nie będzie żadnych wyjątków.

Przystąpienie do kwalifikacji wojskowej jest obowiązkowe. Osoby, które nie staną przed komisją muszą się liczyć z karami.

– Jeżeli w naszej skrzynce pocztowej znajdzie się wezwanie od wójta, burmistrza czy prezydenta miasta, to należy o tym pamiętać, że każdy obywatel jest zobligowany do stawienia się przed powiatową komisją lekarską. Oczywiście kwalifikacja wojskowa w całym kraju potrwa do 30 kwietnia, więc naprawdę jest wachlarz możliwości, żeby wybrać sobie ewentualnie inny termin, gdyby nie pasował ten, który będzie na wezwaniu. Pamiętajmy też, że wójt, burmistrz czy prezydent miasta może również wykorzystać kwestię niestawiennictwa wyznaczonych osób do tego, by doprowadzić je przy pomocy policji, bądź nałożyć karę grzywny

– przestrzega kpt. Paweł Badoń.

W przypadku chęci zmiany terminu należy skontaktować się ze swoim urzędem gminy.

Każda osoba, która dostała wezwanie, powinna ze sobą zabrać dowód osobisty (lub inny dokument potwierdzający tożsamość), zaświadczenie o pobieraniu lub ukończeniu nauki, a także dokumentację medyczną.

– Każda osoba, która zgłasza się do powiatowej komisji lekarskiej, na samym początku jest weryfikowana. Następnie wobec takiej osoby jest zakładana ewidencja wojskowa. Kolejny etap to już badania lekarskie i psychologiczne. Po przejściu tego etapu ostatnim aktem jest wydanie przez przedstawiciela szefa WCR zaświadczenia o tym, że dana osoba stawiła się do kwalifikacji wojskowej i ma uregulowany stosunek z wojskiem

– przekazuje oficer prasowy Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tarnowie.

Podczas kwalifikacji wojskowej będzie możliwe również uzyskanie dodatkowych informacji na temat możliwości przystąpienia do wojska.

W tym roku pierwsza komisja, która ruszy w subregionie, będzie dotyczyła osób z powiatu tarnowskiego. Wezwani muszą stawić się w OHP przy ul. Mościckiego 27 w Tarnowie.

Zgodnie z wytycznymi, na tegoroczną kwalifikację wojskową zostaną wezwani:

Exit mobile version