Tarnowianie, którzy pozbyli się starych pieców mogą otrzymać za darmo specjalne tabliczki i gadżety

418328423 2133269667016482 941424944728871666 n

fot. Anna Ponikiewska

Tu ogrzewamy ekologicznie – specjalną tabliczkę z takim napisem i inne eko-gadżety może otrzymać każdy mieszkaniec Tarnowa, który pozbył się już tzw. 'kopciucha’. Akcja przygotowana przez tarnowski magistrat związana jest z tym, że do 30 kwietnia tego roku za sprawą tzw. uchwały antysmogowej trzeba przestać korzystać z przestarzałych kotłów na węgiel i drewno.

W samym Tarnowie nie wymieniono jeszcze około tysiąca takich pieców. Dlatego, jak mówi ekodoradca Urzędu Miasta Tarnowa Anna Ponikiewska, ta akcja ma zachęcić do ich wymiany.

– Chciałbym w ten sposób zachęcić mieszkańców Tarnowa, którzy jeszcze nie wymienili pieców, poprzez uwidocznienie tych, którzy już to zrobili. Osoby, które zastosowały się już do uchwały antysmogowej, będą mogły takie tabliczki umieścić w widocznych miejscach przy swoich domach, informując, że ogrzewają ekologicznie. Mam nadzieję, że kiedy sąsiad zobaczy taką tabliczkę, to zostanie zmobilizowany do tego, żeby w swoim domu wymienić taki kocioł jeśli jeszcze tego nie zrobił.

Pierwsze kilkadziesiąt osób, które się zgłosi otrzyma nie tylko tabliczkę, ale różne dodatki np. kalendarze, ceramiczne kubki, notesy, długopisy i inne ekologiczne gadżety. Chętni mogą je odbierać w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Tarnowa przy ul. Nowej 4, w pokoju nr 318 w godz. od 7:30 do 15.

Akcja nie tylko wyróżnia tych, którzy wymienili stare piecie, ale przypomina o upływającym 30 kwietnia tego roku terminie wymieniania tzw. kopciuchów, do czego zobowiązuje tzw. uchwała antysmogowa przyjęta przez sejmik województwa małopolskiego.

– Sama uchwała antysmogowa obowiązuje już od 2017 roku, więc mieszkańcy odpowiednio długo byli przygotowywani do wymian. Do końca kwietnia tego roku konieczna jest wymiana kotłów, na węgiel lub drewno, które nie spełniają wymagań uchwały. Trzeba wymienić tzw. kopciuchy, czyli kotły pozaklasowe, takie które nie posiadają tabliczek znamionowych, nie mają przynajmniej 3 lub 4 klasy, piece kaflowe i inne tego typu najgorsze źródła ogrzewania

– podkreśla Anna Ponikiewska.

Od 2005 roku w Tarnowie wymieniono takich pieców blisko dwa tysiące, jednak usuniętych powinno zostać jeszcze tysiąc. Osoby, które tego nie zrobią muszą się liczyć z karą.

Straż Miejska będzie prowadzić kontrole, podczas których funkcjonariusze będą mogli wystawić mandat w wysokości do 500 zł lub skierować sprawę do sądu, gdzie grzywna może sięgnąć 5000 złotych, osobom, które będą posiadały i używały bezklasowych pieców.

Informacje dotyczące uchwały, wymiany pieców i dofinansowań na to można uzyskać w tym samym miejscu, gdzie rozdawane są tabliczki.

Exit mobile version