Na Górze Kokocz w Woli Lubeckiej powstała kolejna już w regionie tężnia solankowa. Mieszkańcy regionu oraz turyści będą mogli z niej korzystać od wiosny.
Jak przekazuje burmistrz Ryglic Paweł Augustyn, utworzenie tężni to dopiero początek zmian, jakie czekają w najbliższym czasie Górę Kokocz, która co roku cieszy się dużym zainteresowaniem turystów.
– Powstanie tężni solankowej jest pierwszym etapem budowy wieży widokowej. Znajduje się ona w pięknej pergoli. Natomiast następnym etapem będzie budowa pomieszczeń socjalnych, a także dużego pomieszczenia, jako sali narad. Na końcu powstanie wieża widokowa. Tak że rozpoczęliśmy potężną inwestycję i myślę, że w latach 2024-2025 uda nam się ją zakończyć.
Sama wieża widokowa ma mieć niemal 50 m wysokości co sprawi, że będzie jednym z większych tego typu obiektów w Małopolsce. Oprócz pomieszczeń gastronomicznych, oczywiście nie zabraknie kilku tarasów widokowych, umieszczonych na różnych wysokościach. W sąsiedztwie wieży ma powstać także plac zabaw i tyrolka, czyli mini wyciąg uprzęży linowej.
Na razie na szczycie Góry Kokocz turyści mają do dyspozycji dużą altanę, ławki oraz platformę widokową. Po zakończeniu plac budowlanych z wieży widokowej będzie można zobaczyć Pasmo Liwocza i Brzanki, a także Pogórze Dynowskie i Strzyżowskie, Beskid Niski i Sądecki, Gorce, Tatry, Pogórze Rożnowskie i Beskid Wyspowy.
Budowa całego kompleksu będzie kosztowała 10 mln zł. Samorząd planuje pozyskać środki z różnych zewnętrznych dofinansowań.
To jednak nie jest koniec atrakcji przygotowanych dla turystów. Gmina wykonała sześć drewnianych altan rowerowych z zestawami naprawczymi dla rowerzystów, którzy zdecydują się na podróż powstającym szlakiem enoturystyki.
– Będzie można sobie usiąść, odpocząć czy naprawić rower. Jest to bardzo ważne. O to wnioskowali rowerzyści i to po prostu zrobiliśmy. Chętni będą mogli zwiedzać piękne tereny Pogórza Ciężkowickiego, czyli Gromnik, Tuchów i Ryglice, zajeżdżając do winnic, żeby zobaczyć jak te winorośla rosną, na jakim są etapie, a później dowiedzą się, jak produkuje się wino. To będzie miało formę warsztatów. Oczywiście będą do tego też mapy i przewodniki, które obecnie są przygotowywane
– dodaje Paweł Augustyn.
Budowa enoturystycznej ścieżki szlakiem Pogórza Ciężkowickiego ma zakończyć się w przyszłym roku. Wówczas zostanie ona w pełni udostępniona turystom.