Odpowiednia dieta niezbędna w procesie gojenia przewlekłych ran (audycja z 9.01.2024)

411074016 1461661544707608 936934838636698162 n

Lucyna Franczyk i Anna Witek

Pacjenci z trudno gojącymi się ranami, np. odleżynami, owrzodzeniami, poparzeniami czy stopą cukrzycową, wymagają odpowiedniej diety wspomagającej proces gojenia – podkreślają pielęgniarki specjalistki z tarnowskiej Poradni Leczenia Ran Przewlekłych, która rozpoczęła działalność przy Mościckim Centrum Medycznym.

Coraz więcej osób cierpi z powodu takich problemów zdrowotnych. Anna Witek i Lucyna Franczyk, które były gośćmi programu Bez Skierowania podkreślały, że nawet najnowocześniejsze sposoby leczenia ran mogą okazać się nieskuteczne, jeśli pacjent nie jest odpowiednio nawodniony i odżywiony.

Aby wesprzeć proces gojenia się ran ważne jest zadbanie o dużą ilość białka w diecie. Taką dietę wysokobiałkową należy także stosować przed zabiegiem operacyjnym, wtedy rana goi się łatwiej.

– Przygotowanie do zabiegów również jest od tej strony żywieniowej. Musi być odpowiednia podaż białka, żeby to się goiło. Są środki, które wspomagają od środka w organizmie proces przyspieszenia leczenia ran. Są dostępne w formie proszków do wypicia, do zrobienia koktajli. Na pewno muszą być wyrównane także cukry (u cukrzyków). Musimy też pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Osoby starsze, których częściej dotykają problemy związane z ranami przewlekłymi mają kłopot z piciem – nie czują pragnienia i nie pamiętają. Mają szklankę wody i nie pamiętają, że trzeba się napić. Trzeba im to przypominać.

O ranach przewlekłych, mówimy wówczas, gdy nie goją się one przez mniej więcej sześć tygodni. Pielęgniarki zwracały uwagę na profilaktykę. Osoby leżące powinny mieć łóżka wyposażone w specjalny materac przeciwodleżynowy, ważna jest zmiana pozycji, higiena i nawilżanie skóry.

Odpowiednia pielęgnacja stóp diabetyka pozwala na zapobieganie rozwojowi zespołu stopy cukrzycowej, która często – właśnie z powodu trudno gojących się ran- prowadzi do amputacji kończyn. W tym przypadku ważne jest dokładne osuszanie stóp po myciu i dobór odpowiedniego obuwia. Natomiast na każdą najmniejszą zmianę trzeba reagować, bo czas ma duże znaczenie.

Należy pamiętać, że zaburzenie procesu gojenia może prowadzić do wielu powikłań niebezpiecznych dla zdrowia , a jednocześnie związane jest z dużym bólem u pacjenta. Zdarzają się sytuacje, gdy rana wymaga interwencji chirurgicznej.

Tymczasem na rynku jest też coraz więcej preparatów, które skutecznie leczą trudno gojące się rany. Oprócz znanych opatrunków np. ze srebrem, teraz coraz częściej stosuje się także opatrunki z miedzią czy miodem manuka lub specjalne larwy much hodowane w warunkach sterylnych.

Exit mobile version