Bolączka mieszkańców gminy Gręboszów została rozwiązana. Sytuacja w tamtejszym Gminnym Ośrodku Zdrowia w ostatnich miesiącach była niemal tragiczna, głównie ze względu na duże braki w kadrze lekarskiej. To powodowało, że mieszkańcy musieli jeździć do innych gmin, aby skorzystać z podstawowej opieki zdrowotnej.
Ten problem udało się w końcu rozwiązać i jak zapewnia wójt gminy Gręboszów Krzysztof Gil, mieszkańcy mogą korzystać z usług młodej i wykwalifikowanej kadry lekarskiej.
– Myślę, że w większości gmin jest problem z kadrą w ośrodkach zdrowia, ponieważ ten deficyt lekarzy uwidacznia się najbardziej w wiejskich lokalizacjach. Faktycznie mieliśmy problem ze znalezieniem kadry lekarskiej. Dzięki Bogu i naszym poszukiwaniom w końcu udało się znaleźć odpowiednich ludzi. Mamy nowy i młody zespół, który jest w pełni wykwalifikowany jeśli chodzi np. o medycynę rodzinną i pediatrię. Usługi medyczne mamy obstawione codziennie od rana do wieczora, do tego są oczywiście panie pielęgniarki, które wspaniale spełniają swoje zadanie.
Stabilna sytuacja z dostępem do pomocy lekarskiej spowodowała, że do Gminnego Ośrodka Zdrowia w Gręboszowie zaczęły powracać osoby, które się z niego wypisały. Tylko w samym grudniu powróciło do niego 50 osób.
Szczegóły dotyczące nowej kadry lekarskiej oraz godzin, w których przyjmują specjaliści można znaleźć tutaj:
https://greboszow.pl/aktualnosci/informacja-o-pracy-gminnego-zakladu-opieki-zdrowotnej-w-greboszowie.html
To niejedyna zmiana, która w ostatnim czasie zaszła w tamtejszym ośrodku zdrowia. Swój wygląd i funkcjonalność zmienił sam budynek.
– Pozyskaliśmy środki i przeprowadziliśmy głęboką termomodernizację obiektu ośrodka zdrowia. Dzięki temu teraz nie tylko z dobrą kadrą, ale i w bardzo dobrych warunkach lokalowych odbywa się leczenie. Podczas prac docieplono elewację, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, zamontowano panele fotowoltaiczne i pompy ciepła, tak aby zminimalizować koszty funkcjonowania tego obiektu. Tak więc, wiele rzeczy poprawiło się na plus
– dodaje Krzysztof Gil.
Koszt termomodernizacji wyniósł blisko 700 tysięcy złotych, z czego 90 procent tej kwoty stanowiło dofinansowanie od województwa małopolskiego.