Z opóźnieniem, ale powstaną żłobki w gminie Ryglice

Pawel Augustyn

Już wkrótce najmłodsi z gminy Ryglice będą mieli komfortowe warunki do przebywania i zabawy. Jeszcze w tym roku powstaną dwa żłobki, mogące łącznie pomieścić ponad 50 dzieci.

Nowe placówki powstaną w Ryglicach oraz Zalasowej. Jak przekazywał w rozmowie Słowo za Słowo burmistrz Paweł Augustyn, co prawda prace remontowe i adaptacyjne miały się rozpocząć w ubiegłym roku, ale zostały opóźnione. Głównym powodem był problem z wyłonieniem wykonawców.

– Rozpisaliśmy już przetarg na remont budynku po ośrodku zdrowia w Lubczy na żłobek, jak również remont starego przedszkola w Ryglicach i przemianowanie go na żłobek. Oczywiście te inwestycje się troszkę przeciągają w czasie. Miały być rozpoczęte w zeszłym roku na jesień, ale niestety musieliśmy je przesunąć. To wynika z różnych uwarunkowań i względów. Ale mamy środki finansowe i to zostanie zrealizowane. Myślę, że pierwszy żłobek zostanie otwarty na przełomie czerwca i lipca.

Tymczasem już prowadzony jest nabór do placówek, który zdaniem burmistrza, cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Na łącznie 54 dostępne miejsca do tej pory zgłosiło się już ponad 60 chętnych. W związku z tym najprawdopodobniej o przyjęciach zadecyduje kolejność zgłoszeń.

Paweł Augustyn zapowiada, że to jeszcze nie jest koniec inwestycji skierowanych do najmłodszych. W planach jest również budowa przedszkola.

– Z programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych będziemy budować przedszkole w Zalasowej i taki plan mamy na rok przyszły. ZIT ma to do siebie, że w nim są zawarte różne projekty i terminy ich wykonania. W etapach będą realizowane konkretne zadania, dlatego w 2025 roku możemy rozpocząć budowę nowego przedszkola w Zalasowej, które jest absolutnie niezbędne. Tam uczymy w szkole dzieci na dwie zmiany. Część przedszkola mieści się w Pałacu pod Dębami i chcielibyśmy właśnie wybudować nowe przedszkole, a w stary budynek wyremontować i przygotować pod żłobek.

Koszt powstania przedszkola wyniesie około 7 milionów złotych. Znaczna część będzie pochodziła z Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, wspartymi środkami z PFRON-u. Z kolei budowa żłobków jest możliwa dzięki dofinansowaniu z programu 'Maluch +’ w kwocie 2,5 miliona złotych.

Exit mobile version