Na Sądecczyźnie zrobiło się bezpieczniej? Policja chwali się statystykami

policja 1

fot. zdj, ilustracyjne

Rok 2023 był w regionie sądeckim bezpieczniejszy od poprzedniego. Policjanci „kryminalni” podsumowali swoje działania w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

W policyjnych statystykach na Sądecczyźnie widać poprawę bezpieczeństwa mieszkańców i turystów. W minionym roku wszczęto o 5% mniej postępowań o popełnieniu przestępstw, a 4 na 5 sprawców poniosło konsekwencje swoich czynów. Kryminalni chwalą się też ponad 80% wykrywalnością przestępstw, co stanowi małopolski rekord, ale też plasuje się powyżej średniej krajowej.

Efektem działań policjantów było rozwikłanie wielu spraw i ukaranie osób, które dopuściły się przestępstw. Ważniejsze z nich to między innymi znalezienie sprawców śmiertelnego pobicia 75-latka z gminy Łabowa, czy sprawa usiłowania oszustwa na rzekomego „prokuratora”, który dzięki działaniom sądeckich kryminalnych został zatrzymany w Bielsku-Białej. Policjanci z regionu chwalą się też rozliczeniem z przestępczej działalności wielu sprawców przestępstw przeciwko mieniu, w tym złodziei i włamywaczy. Przykładem jest tu ustalenie sprawców kradzieży koparki obrotowej o wartości blisko 200 tysięcy złotych.

Szczegółowe podsumowanie policji:

W 2023 roku służbę w sądeckiej Policji rozpoczęło 45 nowo przyjętych funkcjonariuszy. Ponadto liczba policyjnych etatów została zwiększona o 27 (z 512 do 531), utworzony został Posterunek Policji w Chełmcu, a posterunek w Nawojowej został przekształcony w komisariat i wzmocniony etatowo. Dzięki temu, jak również wsparciu stacjonujących na Sądecczyźnie funkcjonariuszy V Kompanii Oddziału Prewencji Policji w Krakowie, policjanci mogli sprawnie realizować swoje zadania i dbać o bezpieczeństwo mieszkańców oraz turystów licznie odwiedzających nasz region.

W 2023 roku w Komendzie Miejskiej Policji w Nowym Sączu wszczęto ogółem 4 120 postępowań o popełnieniu przestępstw (225 mniej niż w 2022 roku, tj. o 5% mniej), przy wykrywalności 82,1%. Sądecka jednostka osiągnęła jeden z najwyższych poziomów wykrywalności sprawców przestępstw (ogółem) w skali województwa małopolskiego, dla którego średnia wyniosła 75,6%. Osiągnięty poziom był zdecydowanie wyższy od średniej dla całego kraju, która w 2023 roku wyniosła 72%.

W minionym roku policjanci wszczęli 2474 postępowań dotyczących zdarzeń kryminalnych, w tym w podstawowych kategoriach przestępstw szczególnie uciążliwych dla mieszkańców (m. in. kradzieże, kradzieże z włamaniem, uszkodzenia mienia, zgwałcenia, zabójstwa, rozboje, oszustwa). Ta liczba utrzymuje się na podobnym poziomie od kilku lat, przy jednoczesnej wysokiej wykrywalności sprawców tego rodzaju przestępstw – w 2023 roku wyniosła 78,2% i była wyższa od średniej dla województwa małopolskiego, która w tym zakresie wyniosła 72,4% oraz zdecydowanie wyższa od średniej dla całego kraju, która wyniosła 66,6.

Exit mobile version