Blisko półtora miliona złotych w tym roku na sport zamierza przeznaczyć miasto Tarnów. Znaczna część trafi dla dzieci i młodzieży. Za to zdecydowanie mniej zadowolone mogą być kluby sportowe. Magistrat zapowiada jednak, że kwota jeszcze może się zmienić.
Miasto na ten rok postanowiło zorganizować cztery konkursy. Największe środki, bo 970 tysięcy złotych, trafią na coroczną edycję 'Sportowych talentów’, gdzie posłużą na prowadzenie naboru oraz selekcji dzieci i młodzieży. 350 tysięcy z kolei zostaną przeznaczone dla seniorskich zespołów, ale tylko występujących w najwyższej klasie rozgrywkowej – w tym gronie mamy jedynie piłkarzy ręcznych Grupa Azoty Unii Tarnów oraz siatkarki Grupa Azoty Akademii Tarnowskiej. Kolejne dwa konkursy, na które przeznaczono łącznie 105 tysięcy złotych, dotyczą sportu osób niepełnosprawnych.
Powody do niezadowolenia mogą mieć za to pozostałe kluby sportowe, np. nie występujące na najwyższych szczeblach rozgrywkowych w swoich dyscyplinach, które liczyły na wsparcie swojej działalności. Jak na razie w budżecie nie przewidziano dla nich odpowiednich środków.
Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela zapowiada, że w ciągu roku kwoty przeznaczane na sport mogą jeszcze wzrosnąć. Wiele jednak będzie zależało od decyzji władz centralnych.
– Te półtora miliona to pierwszy etap, pierwsza runda. Powiedzieliśmy to również publicznie, że bardzo liczymy na zwiększenie subwencji rozwojowej dla Tarnowa i w ogóle dla polskich miast, bo ta subwencja poprzez poprzedni rząd została zlikwidowana. Liczymy, że w marcu czy kwietniu, jak będzie już uchwalony nowy budżet państwa te pieniądze się pojawią i wówczas będzie druga runda wsparcia dla sportu. Natomiast dzisiaj możemy przeznaczyć tylko tyle, ile w budżecie jest zapisane.
Jednocześnie zdaniem włodarza miasta, większe środki na rozwój i utrzymanie tarnowskiego sportu mogły się pojawić już teraz w budżecie, ale te trafiły na funkcjonowanie… Punktu Opieki nad Osobami Nietrzeźwymi.
– Ubolewam, że radni zdecydowali, by więcej przekazać na pomoc osobom nietrzeźwym niż na sport, bo dwa miliony złotych będzie kosztowało utrzymanie takiego punku wsparcia dla osób nietrzeźwych. To są pieniądze, które mogłyby śmiało być przeznaczone właśnie na wsparcie sportu dziecięcego i młodzieżowego. Uważam, że osoby z chorobą alkoholową powinny zastanowić się nad swoimi obyczajami i swoim losem, a nie wyciągać rękę do publicznych służb.
Oferty do konkursów związanych z dofinansowaniem sportu można składać do 12 stycznia.