Budynki dawnego hotelu pielęgniarek przy Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie mogą wkrótce zamienić się w ośrodek psychiatrii dziecięcej. Po kilku latach wraca koncepcja, która miałaby być odpowiedzią na apele mieszkańców i specjalistów alarmujących o pogarszającym się stanie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela w rozmowie Słowo za Słowo wskazywał, że placówka medyczna, w obliczu zapowiedzi rządu dotyczącego dofinansowania tej gałęzi ochrony zdrowia, powinna podjąć się takiego zadania, gdyż jest szansa na uzyskanie środków.
– To wynika z deklaracji rządu o przekazaniu miliarda złotych na wsparcie psychiatrii dziecięcej, a nasz szpital im. św. Łukasza jest przygotowany do tego, żeby taki oddział mógł funkcjonować. Możemy mówić o szczegółach – to są dwa obiekty widoczne od ul. Lwowskiej, dawny hotel mieszkalny, a dzisiaj obiekty przeznaczone do remontu. Natomiast po remoncie może zostać przekazany pod oddział psychiatrii dziecięcej.
Do tej pory przy szpitalu działa ośrodek psychiatrii (tzw. Centrum Zdrowia Psychicznego), ale przeznaczony jest wyłącznie dla dorosłych pacjentów z terenu miasta. Dlatego też – jak podkreśla prezydent Tarnowa – tego typu oddział dziecięcy stanowiłby uzupełnienie ochrony zdrowia i mógłby nieść pomoc dla najmłodszych pacjentów, którzy obecnie coraz częściej zgłaszają problemy natury psychicznej.
– Jestem już po rozmowie z dyrektorem szpitala Anną Czech i największym problemem są psychiatrzy, a w zasadzie ich brak o specjalności dziecięcej. To jest wyzwanie stojące przed całym środowiskiem medycznym, aby przygotowywać lekarzy psychiatrów do takiej specjalizacji, bo potrzeby są ogromne. Covid spowodował, że pojawiło się bardzo dużo problemów wśród dzieci. Oni mają różne źródła – agresja domowa, zmieniające się otoczenie, cyfryzacja, informatyzacja – dzieci sobie nie radzą z tymi wszystkim wyzwaniami. Wszystko to potęguje zagrożenia i tego typu placówka pomocy dzieciom jest w Tarnowie bardzo potrzebna
– dodaje Roman Ciepiela.
Władze szpitala przekazują, że już od dawna wyrazili chęć utworzenia tego typu placówki, gdyż w ostatnim czasie coraz więcej młodych osób zgłasza się z problemami psychicznymi. Wciąż jednak szpitalowi brakuje odpowiednich środków na ten cel, dlatego szuka finansowania.
Sam remont budynków po dawnym hotelu pielęgniarek to wstępny koszt kilkudziesięciu milionów złotych. Placówka już przekazała pismo do ministerstwa o swojej gotowości do pracy związanej z utworzeniem koncepcji ośrodka. Jeżeli decyzja władz centralnych będzie pozytywna, będzie można przystąpić do działania.
Zdaniem włodarza miasta, remont i przystosowanie budynku do potrzeb tego typu ośrodka potrwałby kilka miesięcy, dopiero później mogłoby nastąpić otwarcie. W przypadku sprawnego działania, niewykluczone, że ośrodek dla najmłodszych mógłby zacząć funkcjonować pod koniec 2025 roku.
Tarnów. W byłych hotelach pracowniczych powstanie Centrum Psychiatrii dla Dzieci?