Tarnów. Przywrócono całodobową opiekę nad nietrzeźwymi osobami

318190113 673378050982483 3096636895050597670 n

Punkt Opieki nad Osobami Nietrzeźwymi przy ul. Tuchowskiej w Tarnowie

Wraz z nowym rokiem Tarnów przywrócił całodobową opiekę nad osobami nietrzeźwymi. Po tym jak miasto w 2023 roku przekształciło PONON, czyli Punkt Opieki nad Osobami Nietrzeźwymi w Ogrzewalnię, pojawił się problem, bo nie przyjmowano tam osób pod wypływem alkoholu, które wymagały opieki medycznej, a lekarz dyżurował tam jedynie 10 godzin.

Przez to tarnowska policja, czy straż miejska, musiała wozić nietrzeźwych na badania do szpitala św. Łukasza w Tarnowie a nawet do szpitala w Dąbrowie Tarnowskiej , co wywołało protesty, zarówno wśród mundurowych jak i medyków, którzy zwracali uwagę, że zamiast udzielać pomocy osobom chorym, musieli zajmować się osobami pod wpływem alkoholu.

Po wielu apelach radni miejscy podjęli decyzję o przywróceniu otwartego całą dobę Punktu Opieki Nad Osobami Nietrzeźwymi, zobowiązując tym samym miasto do znalezienia pieniędzy na ten cel.

Jak mówiła w Pulsie Regionu dyrektor Centrum Usług Społecznych w Tarnowie Dorota Krakowska, likwidacja PONON-u wynikała z problemów finansowych.

– W poprzednim roku nie było zabezpieczonych środków w budżecie na to. W tym roku możemy to realizować całodobowo, ponieważ te środki zostały na to zabezpieczone. Wcześniej nie byliśmy w stanie realizować tego przez całą dobę, ponieważ prowadzenie PONON-u generuje wysokie koszty, bo musieliśmy zatrudnić lekarza i ratownika medycznego. Regulacje prawne dotyczące ich wynagrodzeń są bardzo sztywne i to spowodowało, że nie mieliśmy możliwości prowadzić tego punktu w roku ubiegłym przez całą dobę.

Miasto na funkcjonowanie w 2024 roku całodobowego Punkt Opieki nad Osobami Nietrzeźwymi w budynku przy ul. Tuchowskiej przeznaczyło dwa miliony złotych.

W ubiegłym roku funkcjonowała tam Ogrzewalnia, w której lekarz prowadził dyżur w godz 13-23. Miasto Tarnów na jej funkcjonowanie przeznaczyło pół miliona złotych. Była prowadzona przez Fundację Po Prostu Razem, która w drodze konkursu została wybrana do prowadzenia PONON-u w 2024 roku.

Obecnie w Punkcie Opieki nad Osobami Nietrzeźwymi jednocześnie będzie mogło przebywać nawet 20 osób.

Placówka, w której całodobowy dyżur pełnią lekarz i ratownik medyczny, zajmuje się badaniem każdej osoby, która tam trafi i obejmuje ich opieką. Nietrzeźwi mogą liczyć tam na pomoc medyczną, ale mogą też otrzymać nową odzież i wziąć prysznic.

Dorota Krakowska podkreślała w Pulsie Regionu, że osoby, które tam trafią będą teraz mogły liczyć również na pomoc np. psychologa, który pomoże im uporać się z uzależnieniem.

– PONON będzie realizował też zadania profilaktyczne. Będą rozmowy zachęcające do podjęcia leczenia odwykowe jeśli ktoś będzie pod wpływem alkoholu, bo bardzo często zdarza się, że trafiają tam osoby, które notorycznie są pijane. Będą też prowadzone grupy wsparcia, będzie doradztwo zawodowe, żeby motywować tych co nie mają pracy do jej podjęcia. Jeśli zajdzie taka potrzeba to będzie też dostępna pomoc prawnika i psychologa.

Funkcjonująca tam przez ostatni rok Ogrzewalnia została zlikwidowana. Było to miejsce, do którego mogli przyjść potrzebujący, bezdomni, samotni I jak sama nazwa wskazuje, przede wszystkim ogrzać się, napić czegoś ciepłego, porozmawiać i przenocować.

Teraz jej funkcję przejmie dom dla bezdomnych mężczyzn przy ul. Prostopadłej, prowadzony przez Caritas diecezji tarnowskiej.

Posłuchaj rozmowy z Dorotą Krakowską

Exit mobile version